Subiect "pensie pe caz de boala" Deschis de Claudia la data: 10/02/2008 1:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pe caz de boala
Scris de: Claudia la data: 10/02/2008 1:44pm
Gen:Feminin
Data nasterii:05.11.1952
Stagiul de cotizare:26 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Mama mea si-a extirpat un rinichi in anul 1998 ,iar in momentul de fata ar vrea sa iasa la pensie deoarece conditiile de munca nu sunt adecvate si ii afecteaza starea de sanatate.As dori sa stiu daca mai poate sa iasa la pensie daca au trecut 10 ani de la operatie
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: Anghel Maria la data: 10/03/2008 11:06am
Gen:Feminin
Data nasterii: 02.04.1957
Stagiul de cotizare: 27 ani
Alte date:
Intrebare: Mama mea a pierdut un rinichi in urma cu 14 ani, ar dori sa se pensioneze pe caz de boala. La ce grad de invaliditate se incadreaza? Se poate pensiona anticipat?
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 10/04/2008 10:44am
Luind corecta data de nastere 02 aprilie 1957 si conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere mama dv are dreptul la pensie la limita de varsta in aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata nu poate cere deorece la aceasta se pune conditia de stagiu de cotizare de 40 ani (stagiu complet de cotizare + 10 ani.
Poate cere pensie anticipata partiala in aprilie 2012 daca la acea data are stagiu de cotizare mai mare de 30 ani. In acest caz pensia este diminuata cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare in momentul pensionarii
Legea 19/2000 Art 56 (1) prevede “Incadrarea sau neincadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul specializat in expertiza medicala si recuperarea capacitatii de munca, denumit medic expert al asigurarilor sociale, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii cererii, insotita de documentatia necesara”.
Data cand se depune cererea nu are legatura cu data aparitiei afectiunii. Are importanta capacitatea de munca la locul sau de munca a celui care cere pensie de invaliditate si daca acesta are concedii medicale care depasesc 90 zile intr-un an.
Stagiul de cotizare pe care il are ii permite sa ceara pensie de invaliditate si pentru o boala care nu are legatura cu munca (boala profesionala).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1