Subiect "calcul coeficient pensie" Deschis de vasilca florin la data: 10/26/2008 1:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul coeficient pensie
Scris de: vasilca florin la data: 10/26/2008 1:16pm
Gen:m
Data nasterii:5.05.1947
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Tatal meu a iesit la pensie la 53 de ani, in anul 2000.Acum are 61 de ani si un coeficient de pensie de 1,27.A lucrat 35 de ani in grupa a-IIa de munca.Cand va intra in pensie deplina,si cat ar fi coeficientul echivalent? Nu pot afla daca acest coeficient de 1,27 este cel corect. Multumesc!
Re: calcul coeficient pensie
Scris de: la pensie la data: 10/26/2008 4:38pm
Pentru un raspuns exact trebuia sa ne spuneti ce tip de pensie a avut in anul 2000 deoarece nu avea conditii nici de pensie la limita de varsta nici la cerere. Probabil a luat pensie de invaliditate.
Daca presupunerea noastra este corecta in aprilie 2001 cand a intrat in vigoare legea 19/2000 avea pensie de invaliditate si conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere avea dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de “ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiu lucrat in conditii deosebite de 35 ani beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani pentru care avea dreptul la pensie la limita de varsta la varsta redusa in iunie 2003 avand indeplinit si stagiul complet de cotizare. Calculul l-am facut cu programul de “Reducerea varstei de pensionare”.
Deci la recalcularea pensiilor conform OU 4 /2005 facuta in anul 2005 dansul avea dreptul la pensie la limita de varsta si deci pe decizia pe care a primit-o la recalculare trebuie sa fie specificat “pensie la limita de varsta” deci s-a facut trecerea de care spuneti dv.
Verificarea corectitudinii punctajului mediu al pensiei poate fi facut numai prin intrarea in programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru si introducerea in calcul a tuturor salariilor avute pe toata perioada de activitate.
Re: calcul coeficient pensie
Scris de: vasilca florin la data: 10/28/2008 5:53am
Gen:m
Data nasterii:5.05.1947
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Tatal meu a lucrat la Rafinaria Darmanesti, Bacau.In anul 2000 a fost pensionat, cu toate ca el spune ca ar mai fi stat, dar nu i-au mai dat voie sa lucreze., Rafinaria fiind atunci in cadere libera, dand afara foarte multi angajati.Mentionez ca nu este invalid si nu are nici un fel de problema de sanatate care sa-i cauzeze o pensionare de boala.Sa inteleg ca l-au pensionat fortat anticipat? Pentru ca, de drept, ar fi trebuit sa iasa in 2003 cred.Ma intreb cum s-a putut el pensiona la 53 de ani? Pentru ca, 64 de ani, varsta corecta , minus 8 ani reprezentand grupa, ar insemna ca trebuia sa iasa la 56 de ani, adica in 2003.Nu inteleg de ce l-au pensionat la 53 de ani, adica in 2000.Va multumesc mult si scuzati-mi necunostinta.:)Am calculat si eu cu programul dvs., si mi-a iesit ca trebuia sa iasa la 64 de ani de drept, iar fara grupa, la 56de ani.Iar anii 2000-2003 ce pensie i s-a atribuit? Multumesc inca o data.
Re: calcul coeficient pensie
Scris de: la pensie la data: 10/28/2008 10:47am
In 1995 s-a dat o lege 2/1995 pentru pensionarea anticipata a persoanelor care au epuizat termenele de somaj si de alocatie de sprijin dupa perioada de somaj. Aceasta prevedea ca se pot pensiona anticipat cu 5 ani inaintea varstei de pensionare la limita de varsta persoanele de mai sus daca au stagiu de cotizare realizat. Ceiace nu corespunde cu prevederile acestei legi este ca se punea conditia de varsta la barbati de 55 ani.
Persoanele iesite la pensie prin aceasta lege la recalcularea din 2005 conform OU/2005 au primit pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1