Subiect "Pensionare pe legea95/2008" Deschis de NICULESCU NICULAE la data: 11/10/2008 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare pe legea95/2008
Scris de: NICULESCU NICULAE la data: 11/10/2008 3:43am
Gen:B
Data nasterii: 31.08.1951
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:Intentie de pensionare conf lege 95/2008 art.12,privind Statutul personalului aeronautic tehnic nenavigant din aviatia civila din Romania
Intrebare:In cazul in care ma voi pensiona potrivit prevederii Legii 95/2008 art.12 si am o vechime de 34 de ani in activitati prevazute de art.3 din lege .Conform art.9 din aceeasi lege pot demonstra prin copii de pe Certificatele de licenta ca am lucrat sub licenta timp de 20 de ani.In acest caz se va considera ca am o vechime in munca in conditii speciale de 20 de ani?Si daca da ,ce avantaje decurg pentru mine din aceasta incadrare?Daca se va considera ca este asa acest lucru ma va avantaja la calcularea punctului de pensie?Cum va trebui sa procedez la depunerea dosarului de pensie ca sa evidentiez acest lucru,va fi suficient sa depun copii de pe certificatele de licenta?
Va multumesc.
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: la pensie la data: 11/10/2008 8:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara a tine cont de prevederile legii 95/2008, in august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.

Din analiza prevederilor legii 95/2008 si a datelor transmise de dv situatia dv este dupa parerea noastra neclara si anume:
1.Conform art 12 din legea 95/2008 se poate pensiona la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, personalul tehnic din aviatia civila nenavigant daca are indeplinite urmatoarele conditii:
-A realizat cumulate stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 3 la legea 19/2000. In cazul dv 35 ani conditie pe care nu o realizati avand stagiul de cotizare 34 ani.
-Are o vechime de cel putin 25 ani in activitatile prevazute in art 3 la legea 95/2008. Conditie pe care nu o realizati, dv spunand ca puteti certifica lucrul sub licenta 20 ani.
2.Incadrarea in conditii speciale este iarasi neclara. Legea 19/2000 alin (1) c) prevede incadrarea in conditii speciale a personalului navigant din aviatia civila enumerate in anexa 1 la aceasta lege. Conform aceluiasi art 20 alin (2) pot fi incadrate in conditii speciale si alte locuri de munca prin lege. Pentru obtinerea unei asemenea legi angajatorul trebuie sa intocmeasca o documentatie speciala care trebuie supusa aprobarii dupa o anumita metodologie. In acest sens dupa parerea noastra art 9 din legea 95/2008 nu este suficient de clar. Pentru a lamurii acest fapt adresati-va angajatorului sa va spuna daca locurile dv de munca in care ati lucrat au fost recunoscute in categoria “conditii speciale conform legii 19/2000”
3. Incadrarea in categoria conditii speciala conform legii 19/2000 aduce avataje mari si anume pentru 20 ani lucrati in asemenea conditii se reduce atat varsta de pensionare la limita de varsta cat si stagiul complet de cotizare cu 8 ani. Reducerea varstei v-ar permite iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica incepand cu 31 august 2008 iar reducerea stagiului complet de cotizare la 27 ani ar duce la un punctaj mediu al pensiei mai mare cu cca 30%.
4. Dovada lucrului atat in coditii speciale conform legii 19/2000 cat si in specialitatile cuprinse in art 3 la legea 95/2008 nu se fac prin anexarea licentelor ci asa cum este specificat in art 12 alin (2) din legea 95/2008 se fac cu ”adeverinte eliberate de angajator, care poarta intreaga raspundere pentru corectitudinea si valabilitatea datelor inscrise in acestea”
5. Daca in present sunteti angajat obligatia intocmirii si depunerii dosarului de pensie ii revine angajatorului. Dv va revine obligatia intocmirii unei cereri prin care cereti pensionarea si eventual completarea dosarului cu alte acte pe care angajatorul nu le detine privind dreptul dv de pensie.
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: Niculescu Niculae la data: 11/11/2008 2:21pm
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara a tine cont de prevederile legii 95/2008, in august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.

Din analiza prevederilor legii 95/2008 si a datelor transmise de dv situatia dv este dupa parerea noastra neclara si anume:
1.Conform art 12 din legea 95/2008 se poate pensiona la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, personalul tehnic din aviatia civila nenavigant daca are indeplinite urmatoarele conditii:
-A realizat cumulate stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 3 la legea 19/2000. In cazul dv 35 ani conditie pe care nu o realizati avand stagiul de cotizare 34 ani.
-Are o vechime de cel putin 25 ani in activitatile prevazute in art 3 la legea 95/2008. Conditie pe care nu o realizati, dv spunand ca puteti certifica lucrul sub licenta 20 ani.
2.Incadrarea in conditii speciale este iarasi neclara. Legea 19/2000 alin (1) c) prevede incadrarea in conditii speciale a personalului navigant din aviatia civila enumerate in anexa 1 la aceasta lege. Conform aceluiasi art 20 alin (2) pot fi incadrate in conditii speciale si alte locuri de munca prin lege. Pentru obtinerea unei asemenea legi angajatorul trebuie sa intocmeasca o documentatie speciala care trebuie supusa aprobarii dupa o anumita metodologie. In acest sens dupa parerea noastra art 9 din legea 95/2008 nu este suficient de clar. Pentru a lamurii acest fapt adresati-va angajatorului sa va spuna daca locurile dv de munca in care ati lucrat au fost recunoscute in categoria “conditii speciale conform legii 19/2000”
3. Incadrarea in categoria conditii speciala conform legii 19/2000 aduce avataje mari si anume pentru 20 ani lucrati in asemenea conditii se reduce atat varsta de pensionare la limita de varsta cat si stagiul complet de cotizare cu 8 ani. Reducerea varstei v-ar permite iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica incepand cu 31 august 2008 iar reducerea stagiului complet de cotizare la 27 ani ar duce la un punctaj mediu al pensiei mai mare cu cca 30%.
4. Dovada lucrului atat in coditii speciale conform legii 19/2000 cat si in specialitatile cuprinse in art 3 la legea 95/2008 nu se fac prin anexarea licentelor ci asa cum este specificat in art 12 alin (2) din legea 95/2008 se fac cu ”adeverinte eliberate de angajator, care poarta intreaga raspundere pentru corectitudinea si valabilitatea datelor inscrise in acestea”
5. Daca in present sunteti angajat obligatia intocmirii si depunerii dosarului de pensie ii revine angajatorului. Dv va revine obligatia intocmirii unei cereri prin care cereti pensionarea si eventual completarea dosarului cu alte acte pe care angajatorul nu le detine privind dreptul dv de pensie.



Multumesc foarte mult pentru raspuns dar mai am cateva nelamuriri si observatii pe care va rog , daca nu deranjez sa le analizati si comentati:

1.Nu imi este foarte clar ; daca presupunem ca mi s-ar aproba pensionarea in luna noiembrie 2008,am vazut ca stagiul complect de cotizare pentru aceasta data trebuie sa fie 32 de ani si 10 luni,daca nu ma insel.De ce trebuie sa am stagiul de 35 de ani care va trebui atins de abia in 2016?

2.Dupa parerea mea locul meu de munca a devenit (pe perioada de timp in care am lucrat cu documente de licenta)loc cu conditii deosebite de munca de abia dupa aparitia legii 95/2008,datorita art.9 coraborat cu art.20 .Prin urmare nu inteleg cum ar fi putut legea 19 care a aparut in 2000 sa il incadreze asa ,atunci, in anul 2000.Dupa mine, art.20 din L95/2008 face ca locul meu de munca sa se incadreze in conditii speciale pe perioada de detinere a licentei..Ma insel?

4.In opinia mea copiile de pe licenta dovedesc vechimea si incadrarea in conditii speciale (art.9 caraborat cu art.20 din L95/2008).In privinta vechimii in activitati prevazute de art.3 din lege, Casa nationala de Pensii,prin normele tehnice de aplicare a L95/2008 a elaborat deja o Adeverinta Tip asemanatoare cu cea pentru personalul navigant din aviatia civila care va fi complectata de angajator conf.legii 95 si in care sunt doar doua rubrici:-una cu vechimea in activitati prevazute de art.3 si alta cu varsta actuala a solicitantului.In cazul meu 34 si respectiv 57 de ani.
Nu inteleg de ce se face confuzie intre vechimea in activitati prevazute de art.3 din lege si vechimea de lucru sub licenta.
Sunt doua lucruri diferite.In cazul si dupa parerea mea eu am lucrat 34 de ani in activitati prevazute de art.3 pct.b din lege din care 20 de ani am detinut licenta.Sunt doar 20 de ani de licenta deoarece doar pentru aceasta perioada a existat obligatia legala de a exista licenta,in restul timpului nu a existat aceasta prevedere legala.Eu pot spune ca am maximul de vechime posibil de lucru cu licenta.

5.Si eu stiam la fel ,dar constat ca angajatorul meu (ROMATSA)are o alta pozitie.In urma cererii mele de eliberare a dosarului de pensionare,a facut acest lucru,mi-a pus actele in brate si mi-a spus ca eu trebuie sa le depun la Casa de Pensii.

In final va mai deranjez cu o ultima intrebare:Stiti cunva cum se pot obtine Normele tehnice de aplicare a Legii 95/2008 care au fost elaborate de Casa Nationala de Pensii.
Va multumesc inca o data foarte mult si sper ca nu am fost prea insistent
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: NICULESCU NICULAE la data: 11/11/2008 2:29pm
Gen:B
Data nasterii:31.08.1951
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Multumesc foarte mult pentru raspuns dar mai am cateva nelamuriri si observatii pe care va rog , daca nu deranjez sa le analizati si comentati:

1.Nu imi este foarte clar ; daca presupunem ca mi s-ar aproba pensionarea in luna noiembrie 2008,am vazut ca stagiul complect de cotizare pentru aceasta data trebuie sa fie 32 de ani si 10 luni,daca nu ma insel.De ce trebuie sa am stagiul de 35 de ani care va trebui atins de abia in 2016?

2.Dupa parerea mea locul meu de munca a devenit (pe perioada de timp in care am lucrat cu documente de licenta)loc cu conditii deosebite de munca de abia dupa aparitia legii 95/2008,datorita art.9 coraborat cu art.20 .Prin urmare nu inteleg cum ar fi putut legea 19 care a aparut in 2000 sa il incadreze asa ,atunci, in anul 2000.Dupa mine,doar datorita art.20 din L95/2008 locul meu de munca se incadreze in conditii speciale pe perioada de detinere a licentei.Nici angajatorul meu nu a stiut acest lucru pana in aprilie 2008 cand a aparut legea 95/2008.Ma insel?

4.In opinia mea copiile de pe licenta dovedesc vechimea si incadrarea in conditii speciale (art.9 caraborat cu art.20 din L95/2008).In privinta vechimii in activitati prevazute de art.3 din lege, Casa nationala de Pensii,prin normele tehnice de aplicare a L95/2008 a elaborat deja o Adeverinta Tip asemanatoare cu cea pentru personalul navigant din aviatia civila care va fi complectata de angajator conf.legii 95 si in care sunt doar doua rubrici:-una cu vechimea in activitati prevazute de art.3 si alta cu varsta actuala a solicitantului.In cazul meu 34 si respectiv 57 de ani.
Nu inteleg de ce se face confuzie intre vechimea in activitati prevazute de art.3 din lege si vechimea de lucru sub licenta.
Sunt doua lucruri diferite.In cazul si dupa parerea mea eu am lucrat 34 de ani in activitati prevazute de art.3 pct.b din lege din care 20 de ani am detinut licenta.Sunt doar 20 de ani de licenta deoarece doar pentru aceasta perioada a existat obligatia legala de a exista licenta,in restul timpului nu a existat aceasta prevedere legala.Eu pot spune ca am maximul de vechime posibil de lucru cu licenta.

5.Si eu stiam la fel ,dar constat ca angajatorul meu (ROMATSA)are o alta pozitie.In urma cererii mele de eliberare a dosarului de pensionare,a facut acest lucru,mi-a pus actele in brate si mi-a spus ca eu trebuie sa le depun la Casa de Pensii.

In final va mai deranjez cu o ultima intrebare:Stiti cunva cum se pot obtine Normele tehnice de aplicare a Legii 95/2008 care au fost elaborate de Casa Nationala de Pensii.
Va multumesc inca o data foarte mult si sper ca nu am fost prea insistent si enervant.
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: la pensie la data: 11/12/2008 5:18am
1.Varsta standard de iesire la pensie si stagiul complet de cotizare se calculeaza in functie de data de nastere conform anexei 3 la legea 19/2000 asa cum am specificat in raspunsul nostru, fara a lua in calcul reducerile care se fac ulterior.Varsta standard de iesire la pensie si stagiul complet citite de dv pe pagina principala a site-ului sunt pentru cei care ies la pensie la limita de varsta la varsta reala, fara reducere, adica barbatii nascuti in iunie 1945, adica varsta de 63 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare 32 ani si 10 luni.
Dv aveti varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare corespunzator datei 31 august 2016 cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta fara reduceri. Abia din aceste valori se fac reducerile.

2.si 4 nu le mai comentam deoarece opiniile noastre au fost elaborate conform informatiilor date si au fost precizate in raspunsul anterior. Ne pare rau ca nu le-ati inteles asa cum am dorit noi. Pastrati-va argumentele pentru a convinge pe cei de la Casa de Pensii.

5. In cazul in care contributia de asigurari sociale (CAS) a fost platita prin angajator catre Casa de Pensii acesta are obligatia sa intocmeasca si sa predea dosarul de pensionare conform art.167^2 alin (2).

Nu cunoastem unde puteti gasi normele metodologice de aplicare ale legii 95/2008, dar logic ar trebui sa le detina cei care aplica aceasta lege : Casa de Pensii si chiar angajatorii care au locuri de munca ce cad sub incidenta acestei legi.
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: Niculescu Niculae la data: 11/12/2008 9:46am
Gen:B
Data nasterii:31.08.1951
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte si competente.Mi-ati fost de un real folos ,cu experienta d-voastra ,in demersurile mele privind pensionarea.Consider acest site foarte util si il voi recomanda tuturor celor interesati.Va multumesc inca o data.n
Nicu Niculescu
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: cojocariu mariana la data: 07/08/2013 7:43am
Gen:
Data nasterii:03.03.1958
Stagiul de cotizare:30 de ani si 7 luni
Alte date:27 de ani in aviatie meteorolog
Intrebare:de ce mi s-a respins cerera de pensionare pe baza acestei legi ?
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: la pensie la data: 07/09/2013 2:12am
Pentru Cojocariu Mariana
Probabil ati cerut pensionarea conform art 12 sau 13 din legea 95/2008 insa aceste articole au fost abrogate incepand cu 01 ianuarie 2011 prin art 196 litera l) din legea pensiilor 263/2010
Buna ziua
Scris de: Niculache Dumitru la data: 04/16/2019 8:52am
Buna ziua.
Sunt in pensie din 1989 luna Aprilie, a-ș dori sa stiu daca beneficiez de recalcularea pensiei ce se desfașoara in 2018 pe anul in curs. Nr de dosar care îl am este 83923. Multumesc
Re: Pensionare pe legea95/2008
Scris de: la pensie la data: 04/16/2019 9:50am
Pentru Niculache Dumitru
Cu regret va comunicam ca nu va putem raspunde deoarece noi nu avem nicio legatura cu Casa de pensii si deci nu avem acces la dosarul dv.
Pentru a face analiza situatiei dv reveniti si precizati daca aveti stagiu de cotizare lucrat in gr I de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1