Subiect "calcul varsta pensie" Deschis de seifer maria la data: 11/11/2008 1:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul varsta pensie
Scris de: seifer maria la data: 11/11/2008 1:58am
Gen:feminin
Data nasterii:6 iulie 1958
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:4 ani, 23 zile grupa I: 15 ani, 6 luni grupa a IIa : 2 ani somaj si ordonanta: reangajare +3 ani . in prezent lucreaza
Intrebare: la ce varsta poate iesi la pensie ? Va multumesc !
Re: calcul varsta pensie
Scris de: la pensie la data: 11/11/2008 4:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de prevederile legii pensiilor pot fi 2 variante :
Varianta 1
- Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/ 2006 atunci pentru acest stagiu se acorda o reducere a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani
-Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru care beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de 5 ani si poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani adica in iulie 2013 daca are stagiul complet de cotizare redus la 28 ani indeplinit
Varianta 2
-Reducerea varstei de pensionare cu 4 ani daca ambele stagii atat de gr I si a II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. In acest caz are dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani adica in iulie 2014 daca are stagiu de cotizare de 30 ani indeplinit
Perioada de somaj se aduna la stagiul de cotizare dar nu in intregime daca a beneficiat de salarii compensatorii.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I se va adresa angajatorului la care se afla acest loc de munca.
In cazul variantei 2 poate cere pensie anticipata partiala in iulie 2013 daca indeplineste conditia de stagiul complet de cotizare realizat. Pensia este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.Pentru anii de reducere a varstei de pensionare pentru grupele de munca nu se calculeaza reducerea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1