Subiect "pensionare" Deschis de Maricica Rista la data: 11/15/2008 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Maricica Rista la data: 11/15/2008 8:26am
Gen:F
Data nasterii:03.11.1951
Stagiul de cotizare:17ani,8luni, 19zile
Alte date:pensie de invaliditate grad II din data 06.04.1998, crestere 3 copii:primul nascut 1970, al doilea 1971, al treilea 1978
Intrebare:Doresc sa-mi spuneti daca ma pot pensiona anticipat partial sau care este data/varsta la care ma pot pensiona pentru limita de varsta sau daca beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare?
In continuare va dau detalii in ceea ce priveste stagiul de cotizare pentru a avea o idee de ansamblu asupra activitatii si pentru a-mi putea da un raspuns corect la cele solicitate:
-stagiul de cotizare:
inceperea activitatii la data de 04.08.1983:
in perioada 04.08.1983-07.10.1983 lucru in grupa II-a de munca cf.art.3,pct.1,alin.2 la HG 407/90 si pct.7 la ordin CIMR79/90 zona III-a 100%-domeniu minier;
in perioada 07.10.1983-20.12.1991 lucru in grupa I-a de munca cf.art.3,pct.1,alin.1 la HG407/90 si pct.5 la ordin CIMR79/90 zona I-a 100%-domeniu minier;
in perioada 21.12.1991-15.09.1992 somaj;
in perioada de la 20.06.1994-15.10.1997 lucru in grupa II-a de munca cf.art.3,pct.1,alin.2 HG407/90 si pct.4 ordin CIMR79/90 zona III-a 100%-domeniu minier;
in perioada 16.10.1997-30.04.1998 somaj si pensionare invaliditate;
stagiu aferent grupei I si II: 4ani si 9luni.
Tinand cont de detaliile de mai sus(grupe de munca,crestere copii, somaj, pensie de invaliditate),va rog, sa-mi comunicati in cel mai scurt timp posibil concluziile/raspunsurile la solicitarile mele, iar in cazul in care ceva din cele relatate nu este inteles, astept sa-mi scrieti la adresa de e-mail sau pe forum.
Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.

Maricica Rista
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/26/2008 4:14am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
In functie de prevederile legii pensiilor situatia dv poate fi incadrata in 3 variante :
Varianta 1
Pentru stagiul de gr I de 8 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000. Conform acestei reduceri aveti in prezent dreptul la pensie la limita de varsta.
Varianta 2
Daca stagiul dv de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a din legea 19/2000 fie prin legea 226/2006, pentru un stagiu in conditii speciale intre 6 ani si 10 luni si 8ani si 6 luni beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani datorita careia puteti iesi in prezent la pensie la limita de varsta.
Varianta 3
Daca stagiile dv de grupa I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in conditii deosebite intre 10 si 12 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru care puteti iesi la pensie la limita de varsta incepand cu octombrie 2008.
In conditiile de mai sus cand in toate variantele aveti dreptul la pensie la limita de varsta nu mai intra in calcul pensia anticipata partiala .
Insa va atentionam sa nu va grabiti, mai ales ca acum nu mai sunteti obligata sa va prezentati la expertizarea capacitatii de munca, ci mai intai sa va informati cum a fost echivalat locul dv de gr I. Daca a fost echivalat cu conditii speciale este bine sa luati o adeverinta de la angajator prin care sa certifice acest lucru deoarece in acest caz va incadrati in varianta 2 la care beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare si prin aceasta rezulta o pensie la limita de varsta mai mare.
Si in acest caz si mai ales in cazul in care locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite este bine inainte de a cere pensia la limita de varsta sa gasiti pe cineva care va poate ajuta sa estimati valoarea pensiei la limita de varsta. Acest lucru este necesar deoarece la trecerea din pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta este posibil ca sa scada valoarea pensiei daca la iesirea la pensie de invaliditate nu aveati indeplinit stagiul complet de cotizare.Pentru a evita acest fapt daca pensia la limita de varsta este mai mica puteti opta pentru mentinerea pensiei actuale de invaliditate.
Re: pensionare
Scris de: Rista Maricica la data: 11/26/2008 4:15am
Gen:f
Data nasterii:03.11.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua.
Referitor la raspunsul pe care l-am primit de la dvs. pentru cele solicitate mai sus de mine, doresc sa va comunic, prin intermediul acestui e-mail, ca am fost cu acesta la Casa de Pensii(pct. de lucru), iar functionara de acolo mi-a spus ca, conform L19/2000, nu beneficiez de cele specificate de dvs., mai exact din cauza ca nu am stagiul complet de cotizare nu ma pot pensiona pentru limita de varsta si nu beneficiez de reducere din aceasta cauza.Eu am ridicat de la ultimul loc de munca adeverinte cu grupele de munca(pt. grupa I-conditii speciale) si cu sporuri si le-am prezentat functionarei, iar d-ei a retinut-o doar pe cea de sporuri pentru recalcularea pensiei.
Va rog, sa-mi spuneti ce trebuie facut si cui trebuie sa ma adresez pt. rezolvarea acestei probleme, dat fiind faptul ca eu consider ca raspunsul dvs. de mai sus este unul corect.
Va multumesc.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/26/2008 5:07am
Mai intai trebuie vazut care este situatia corecta. Functionara care v-a spus ca nu aveti stagiul complet de cotizare realizat, spre deosebire de noi, a vazut dosarul si va cunoaste situatia reala si spre deosebire de dv noi inclinam sa credem ca are dreptate. Datelor transmise de dv contin multe detalii care nu au importanta si lipsesc altele cu importanta. Am verificat inca odata datele si am depistat o mica eroare de scriere si anume la varianta 1 reducerea este de 4 ani si 10 luni dar aceasta nu schimba concluzia. In schimb sunt date incerte pe care noi le-am luat in calcul si care pot schimba concluzia noastra, cum ar fi:
-Stagiul aferent stagiilor in grupa I si II a fost interpretat de noi ca spor de vechime pentru grupele de munca si a fost luat in calcul ca vechime suplimentara. Este posibil ca acesta sa fie calculat gresit de dv si Casa de pensii sa ia in calcul un spor de numai 4 ani pentru stagiul de gr I.
-Modul de exprimare la ultimul stagiu ne-a determinat sa credem ca in prezent sunteti in pensie de invaliditate si am luat in calcul si perioada pana la zi.
-La perioadele de somaj nu ati precizat daca ati beneficiat de salarii compensatorii, caz in care peroada de somaj se diminuiaza ca vechime.
Daca in prezent sunteti in pensie de invaliditate, avand in vedere ca nu mai sunteti obligata sa va prezentati la expertiza, noi insistam sa nu va grabiti sa cereti pensie la limita de varsta pana nu va convingeti ca pensia la limita de varsta este mai mare decat cea de invaliditate. In caz contrar puteti opta pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Ce trebuie facut in continuare este sa cunoasteti argumentele Casei de Pensii si sa rugati pe cineva sa le analizeze daca sunt corecte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1