Subiect "recalculare pensie" Deschis de sanda nicolaescu la data: 03/28/2012 8:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: sanda nicolaescu la data: 03/28/2012 8:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Cand se poate solicita recalcularea pensiei pentru limita de varsta daca dupa iesirea la pensie (06.05.2011) inca mai lucrez? Trebuie sa am 12 luni si apoi sa cer recalcularea sau o pot face oricand pe baza de cerere conf. art.99 din lg.263 ?
Daca la calcularea punctajului aferent pensiei anticipate partiale (decizia cu data de 22.12.2011) nu s-au valorificat si veniturile obtinute in noiembrie si decembrie 2011 se poate cere recalcularea pensiei/a punctajului acum sau trebuie sa se faca la implinirea varstei pentru pensionare la limita de varsta?
Atat in norme cat si in lege am vazut ca se foloseste "pensia" poate fi recalculata la cerere prin adaugarea veniturilor/......nevalorificate la stabilirea acesteia.

Va multumesc anticipat,
Sanda Nicolaescu
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/29/2012 3:47am
Presupunem ca ati prezentat doua cazuri diferite.
Recalcularea pensiei pentru limita de varsta pentru stagiile lucrate dupa iesirea la pensie se poate face oricand, la cerere, indiferent de numarul de luni lucrate.
Recalcularea pensiilor anticipata sau anticipata partiala, pentru stagiile lucrate pe perioada suspendarii acestora (indiferent daca acestea sunt dupa depunerea dosarului pana la iesirea efectiva la pensie sau pe perioada suspendarii la cerere) se face la trecerea la pensie pentru limita de varsta asa cum se prevede in art 64 si 67 din legea pensiilor 263/2010.
Re: recalculare pensie
Scris de: sanda nicolaescu la data: 03/29/2012 6:37am
la pensie :
Presupunem ca ati prezentat doua cazuri diferite.
Recalcularea pensiei pentru limita de varsta pentru stagiile lucrate dupa iesirea la pensie se poate face oricand, la cerere, indiferent de numarul de luni lucrate.
Recalcularea pensiilor anticipata sau anticipata partiala, pentru stagiile lucrate pe perioada suspendarii acestora (indiferent daca acestea sunt dupa depunerea dosarului pana la iesirea efectiva la pensie sau pe perioada suspendarii la cerere) se face la trecerea la pensie pentru limita de varsta asa cum se prevede in art 64 si 67 din legea pensiilor 263/2010.


Multumesc foarte mult pentru raspuns.
1. pentru pensia limita de varsta este ok
2. pentru pensia anticipata partial - in art 67 se prevede recalcularea tinand cont de per.asimilate si de stagiile de cotizare atata timp cat pensia ant.partiala este suspendata.
Eu am o alta situatie.
S-a calculat punctajul fara sa-mi ia in calcul veniturile obtinute dupa depunere dosar, respectiv :
- depunere dosar in octombrie
- decizie de pensionare 21.12.2011
- nu s-au luat in calcul veniturile obtinute in noiembrie si decembrie, deoarece CASS nu putea fi verificat daca s-a virat sau nu de catre angajator pt.ca aceste contributii apar in contul casei de pensii la fiecare 25 ale lunii pentru luna anterioara.
Daca decizia a fost emisa in 21.12.2011 nu avea cum sa ia in calcul contributia aferenta lunii noiembrie si decembrie.
Avand in vedere acest fapt, eu consider ca pensia ar trebui recalculata tot la cerere tinand cont si de veniturile obtinute pana la desfacerea contractului de munca (nu este vina angaatului de modul de evidentiere al CASS ) nu sa astept pana la implinirea varstei de pensionare, atata timp cat in norme se face ref. la recalculare pensie antic./anticipata partial pt. cei care au iesit la pensie pe vechea lege , dar cu mentinerea procentului de penalizare calculat la data decizie.
Asa mi se pare corect si acum , sa se recalculeze "tot la cerere" cu introducerea veniturilor de care nu s-a tinut cont si cu mentinerea procentului de penalizare de la data deciziei.
De fapt, atat in lege cat si in norme se specifica "pensia" poate fi recalculata la cerere prin valorificarea stagiiloe neluate in calcul, fara sa se precizeze tipurile de pensii.
O zi frumoasa.
Cu multumiri,
Sanda Nicolaescu
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/30/2012 4:17pm
Gresiti aveti o situatie normala.
-Prin decizia de pensionare vi s-a acordat pensie anticipata partiala de la data inregistrarii cererii conform art 104 alin (2) din legea pensiilor 253/2010.
- Pensia a fost introdusa in plata de la data incetarii calitatii de asigurat, conform art 105 din legea pensiilor 253/2010.
- Pensia dv anticipata partiala a fost considerata suspendata automat pe perioada cat ati lucrat dupa depunerea cererii de pensionare pana la incetarea calitatii de asigurat, conform art 114 alin (1) litera b) din legea pensiilor 253/2010.
- Recalcularea pensiei anticipate partiale se face la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta eliminandu-se diminuarea si introducandu-se in calcul perioadele lucrate pe timpul cat pensia anticipata partiala a fost suspendata conform art 67 alin (1) din legea pensiilor 253/2010.
Re: recalculare pensie
Scris de: Busuioc Ana la data: 11/04/2013 3:15pm
sanda nicolaescu :
la pensie :
Presupunem ca ati prezentat doua cazuri diferite.
Recalcularea pensiei pentru limita de varsta pentru stagiile lucrate dupa iesirea la pensie se poate face oricand, la cerere, indiferent de numarul de luni lucrate.
Recalcularea pensiilor anticipata sau anticipata partiala, pentru stagiile lucrate pe perioada suspendarii acestora (indiferent daca acestea sunt dupa depunerea dosarului pana la iesirea efectiva la pensie sau pe perioada suspendarii la cerere) se face la trecerea la pensie pentru limita de varsta asa cum se prevede in art 64 si 67 din legea pensiilor 263/2010.


Multumesc foarte mult pentru raspuns.
1. pentru pensia limita de varsta este ok
2. pentru pensia anticipata partial - in art 67 se prevede recalcularea tinand cont de per.asimilate si de stagiile de cotizare atata timp cat pensia ant.partiala este suspendata.
Eu am o alta situatie.
S-a calculat punctajul fara sa-mi ia in calcul veniturile obtinute dupa depunere dosar, respectiv :
- depunere dosar in octombrie
- decizie de pensionare 21.12.2011
- nu s-au luat in calcul veniturile obtinute in noiembrie si decembrie, deoarece CASS nu putea fi verificat daca s-a virat sau nu de catre angajator pt.ca aceste contributii apar in contul casei de pensii la fiecare 25 ale lunii pentru luna anterioara.
Daca decizia a fost emisa in 21.12.2011 nu avea cum sa ia in calcul contributia aferenta lunii noiembrie si decembrie.
Avand in vedere acest fapt, eu consider ca pensia ar trebui recalculata tot la cerere tinand cont si de veniturile obtinute pana la desfacerea contractului de munca (nu este vina angaatului de modul de evidentiere al CASS ) nu sa astept pana la implinirea varstei de pensionare, atata timp cat in norme se face ref. la recalculare pensie antic./anticipata partial pt. cei care au iesit la pensie pe vechea lege , dar cu mentinerea procentului de penalizare calculat la data decizie.
Asa mi se pare corect si acum , sa se recalculeze "tot la cerere" cu introducerea veniturilor de care nu s-a tinut cont si cu mentinerea procentului de penalizare de la data deciziei.
De fapt, atat in lege cat si in norme se specifica "pensia" poate fi recalculata la cerere prin valorificarea stagiiloe neluate in calcul, fara sa se precizeze tipurile de pensii.
O zi frumoasa.
Cu multumiri,
Sanda Nicolaescu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1