Subiect "calculul pensiei" Deschis de Fara Florina la data: 12/09/2008 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: Fara Florina la data: 12/09/2008 4:05am
Gen:f
Data nasterii:15/04/49
Stagiul de cotizare:1967-2008
Alte date:
Intrebare:cum introduc in profgramul de calcul anii de facultate? scriu F , dar mai departe in casete?
apoi aplicatia salveaza automat ce -am lucrat?
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/09/2008 8:32am
Pe timpul facultatii se completeaza codul F si restul il face programul adica va atribuie pe aceasta perioada salariul minim pe economie.
Cand apasati pe “Continua” pentru a trece la urmatoarea pagina datele introduse sunt salvate.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveati dreptul la pensie la limita de varsta in 15 mai 2007 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Programul nostru este conceput sa calculeze punctual mediu al pensiei cu ajutorul stagiului complet dedus dupa data de iesire la pensia la limita de varsta. Deoarece dv veti iesi dupa data de 15 mai 2007 trebuie sa treceti in caseta cu “Data iesirii la pensie la limita de varsta” data iesirii efective la pensie (06 2009 ), cum ati trecut in profilul deschis si necompletat, pentruca programul nu va mai permite introducerea de date dupa data trecuta in aceasta caseta. Insa rezultatul va trebui sa-l corectati dv in sensul ca va trebui sa luati “Punctajul total” si sa-l impartiti la 26,16667 pentru a obtine “Punctajul pensiei”corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1