Subiect "incheiere contract asigurari" Deschis de tania stanica la data: 12/14/2008 12:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
incheiere contract asigurari
Scris de: tania stanica la data: 12/14/2008 12:54am
Gen:F
Data nasterii:05.04.1953
Stagiul de cotizare:36 ani 4 luni
Alte date:
Intrebare:am inteles ca trebuie sa inchei contract de asigurare in situatia in care am fost concediata conf.Ord.7/2000. Concret, unde si cui trebuie sa ma adresez? Cu multumiri, Tanaia Stanica
Re: incheiere contract asigurari
Scris de: la pensie la data: 12/14/2008 5:37am
Exista mai multe feluri de contracte de asigurare. Daca va referiti la Contractul de Asigurare Sociala acesta se incheie cu Casa de Pensii pentru completarea stagiului de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie pentru cei care au stagiul mai mic de stagiul minim pentru cei care vor sa iese la pensie la limita de varsta sau mai putin de stagiul complet de cotizare pentru cei care vor sa iese la pensie anticipata partiala. Cum dv aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare nu aveti nevoie de contract de asigurare sociala.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca nu vreti sa mai cautati servici puteti opta pentru pensie anticipata partiala la care aveti dreptul din 05 septembrie 2007 avand si stagiul complet de cotizare depasit.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionari. In cazul cand dv ati opta pentru pensie anticipata partiala din 05 ianuarie 2009 pentru 44 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu 7 ani decat stagiul complet de cotizare pensia dv ar fi redusa cu 6,6% fata de pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1