Subiect "cand pot sa ies la pensie" Deschis de bechir george la data: 01/09/2009 9:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ies la pensie
Scris de: bechir george la data: 01/09/2009 9:32am
Gen:m
Data nasterii:10.08.1955
Stagiul de cotizare:32 de ani in constructii grupa a doua si 2 ani stagiuu militar
Alte date:
Intrebare:cand pot sa ies la pensie anticipata partial
Re: cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/09/2009 1:25pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 10 august 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa“ conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Avand in vedere cele de mai sus credem ca ati facut o eroare in calculul stagiului in gr a II a. Totusi noi va facem calculul pentru 32 ani conditii deosebite considerand ca perioada dupa 1 aprilie 2001 ati lucrat-o in conditii deosebite, in caz contrar calculul este gresit.
Pentru stagiul de 32 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 7 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni, adica in 10 februarie 2013.
Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani pe care il depasiti cu ajutorul sporului de vechime pentru grupa II de munca si a stagiului asimilat pentru stagiu militar.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu diminuarea varstei standard de pensionare cu 5 ani. Cele doua reduceri nu se pot cumula putand sa beneficiati numai de reducerea cea mai mare pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1