Subiect "pensie de invaliditate dela gr2 la gr1" Deschis de anisoara mateevici la data: 01/09/2009 10:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate dela gr2 la gr1
Scris de: anisoara mateevici la data: 01/09/2009 10:50am
Gen:F
Data nasterii:26-11-1957
Stagiul de cotizare:25ani si 1 luna
Alte date:pensionata in 2002 gr.2 invaliditate
Intrebare:In anul 2002 am fost pensionata gr.2 invaliditate,in anul 2008 luna nov .am fost trecuta la gr.1 iar la primirea deciziei am constatat ca valoarea punctajului e mai mica fata de decizia de pensie de gr.2 si nr. de puncte realizate la fel.As dori sa stiu daca este o gresala sau e un alt mod de calcul.Va multumesc
Re: pensie de invaliditate dela gr2 la gr1
Scris de: la pensie la data: 01/09/2009 2:26pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din pacate nu este o gresala si explicatia se gaseste in modul de calcul al punctajului mediu al pensiei de invaliditate.
Noi am dat unele explicatii pe forum la “Capcanele legii pensiilor 19/2000”.
Explicatia este urmatoarea:
Pentru toate tipurile de pensii se calculeaza punctaje anuale care se aduna pe toata perioada de cotizare. Aceasta suma o gasiti in ambele decizii la punctual G “Numar de puncte realizate”
Acolo veti observa in prima decizie un numar de puncte mai mic si in a doua pensie un numar de puncte mai mare.
Tot la acest punct G gasiti si rubrica “Punctaj mediu” care se calculeaza prin impartirea “numarului de puncte” la “stagiul de cotizare realizat” sau cu “stagiul complet de cotizare” alegandu-se cel mai mic din aceste stagii . Aceste stagii le gasiti la punctul “F” din cele doua decizii.
Verificand acest mod de calcul veti gasi urmatorul calcul:
Prima decizie: Punctajul mediu= numarul de puncte realizate : 25,08333(stagiul de cotizare realizat)
A doua decizie : Punctajul mediu = numarul de puncte realizate : 30 (stagiul complet de cotizare)
Astfel in cazul celei de a doua decizii desi numarul de puncte creste putin cu punctele anuale din perioada 2002-2008 a pensiei de invaliditate punctajul mediu scade datorita cresterii perioadei cu care se imparte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1