Subiect "Pot sa ma pensionez incepind cu septembrie 2009, pensie anticipata partiala, penalitatea se va aplica pina cind?" Deschis de brezeanu rozalia la data: 01/10/2009 5:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot sa ma pensionez incepind cu septembrie 2009, pensie anticipata partiala, penalitatea se va aplica pina cind?
Scris de: brezeanu rozalia la data: 01/10/2009 5:30am
Gen:f
Data nasterii:7 10 1953
Stagiul de cotizare:37
Alte date:grupa 3
Intrebare:Pot sa ma pensionez incepind cu 7 noiembrie2008 pensie anticipata partiala, penalitatea se va aplica pina cind? pentru tot restul vietii pina la implinirea virstei legale de pensionare? Ce inseamna acea penalitate (cuantumul)?
Re: Pot sa ma pensionez incepind cu septembrie 2009, pensie anticipata partiala, penalitatea se va aplica pina cind?
Scris de: la pensie la data: 01/10/2009 6:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 7 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala se poate cere cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare. Dv aveti acest drept din 7 mai 2008 avand stagiul complet de cotizare depasit.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca ati cerut pensie anticipata partiala din 7 noiembrie 2008, pentru 54 luni de anticipare si depasirea stagiului complet de cotizare cu 7 ani penalizarea este de 8,1 % din pensia la limita de varsta. Daca veti cere pensie anticipata partiala in 7 februarie 2009, pentru 51 luni de anticipare si depasirea stagiului complet de cotizare cu 7 ani penalizarea este de 7,65%.
Penalizarea este calculate fata de cuantumul pensiei la limita de varsta calculata pentru stagiul dv de cotizare daca nu mai lucrati pana in 7 mai 2013. Aceasta pensie depinde de salariile ( veniturile) realizate de dv pe perioada de cotizare. Noi necunoscand aceste venituri nu putem preciza nici cuantumul pensiei la limita de varsta nici penalizarea la pensia anticipata partiala. Dumneavoastra cunoscand aceste venituri puteti sa o calculati cu programul “Calcul pensie” accesibil pe site-ul nostru.
Penalizarea se face pana la varsta standard de pensionare in cazul dv pana in 7 mai 2013 cand la cerere pensia anticipata partiala se transforma in pensie la limita de varsta si se elimina penalizarea.
Conform legii 19/2000 decizia de pensionare trebuie emisa in termen de 30 zile de la data depunerii dosarului dar nu inainte de a prezenta dovada incetarii activitatii.
Re: Cand ma pot pensiona anticipat partial daca am 33 ani 6 luni vechime, data nasterii august 1956,si cat ar fi penalitatea la valoarea punctului de pensie?
Scris de: tudor nico la data: 10/28/2009 3:47pm
Gen:F
Data nasterii:23.08.1956
Stagiul de cotizare:33 ani 6 luni
Alte date:val punct.de pensie=732,8
total puncte 22,20552
Intrebare:Cand ma pot pensiona anticipat partial daca am 33 ani 6 luni vechime, data nasterii august 1956,si cat ar fi penalitatea la valoarea punctului de pensie?
Re: Pot sa ma pensionez incepind cu septembrie 2009, pensie anticipata partiala, penalitatea se va aplica pina cind?
Scris de: la pensie la data: 10/29/2009 11:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 23 august 2016 adica din 23 august 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Aceasta diminuare se calculeaza cu programul “Pensia anticipata partiala” de pe site-ul nostru pe pagina principala introducand in calcul numarul de luni de anticipare in functie de data cand cereti pensia anticipata partiala (60 si numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 30 ani). Daca cereti pensie anticipata partiala in 23 august 2011 aveti o anticipare de 60 luni iar stagiul dv de cotizare daca nu mai lucrati depaseste stagiul complet de cotizare cu peste 3 ani. In acest caz va rezulta o diminuare de 21 %. Daca lucrati in continuare stagiul de cotizare la data pensionarii va fi mai mare si diminuarea mai mica
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Din informatiile noastre proiectul noii legi a pensiilor prevede atat cresterea varstei de pensionare pentru femei cat si cresterea diminuarii pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1