Subiect "varsta de pensionare si cuantumul pensiei" Deschis de ioana paralesti la data: 01/11/2009 3:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare si cuantumul pensiei
Scris de: ioana paralesti la data: 01/11/2009 3:34am
Gen:feminin
Data nasterii:05.08.1954
Stagiul de cotizare:35 ani conditii normale
Alte date:ultimul salariu net este de 2200 lei
Intrebare:care este varsta de pensionare ;care va fi cuantumul pensiei ?
Re: varsta de pensionare si cuantumul pensiei
Scris de: la pensie la data: 01/11/2009 8:09am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 5 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare. Dv aveti acest drept in iunie 2014 avand stagiul complet de cotizare depasit.
Daca veti cere pensie anticipata partiala in 2009 cand stagiul dv de cotizare va depasi 35 ani si 8 luni, pentru cca 60 luni de anticipare si depasirea stagiului complet de cotizare cu 6 ani penalizarea este de 12 %.
Cuantumul pensiei nu putem sa-l apreciem noi deoarece el depinde de castigurile salariale din toata perioada de cotizare. Avem pe site un program “Calcul pensie” cu ajutorul caruia puteti sa va calculati pensia introducand datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1