Subiect "gr.2 la gr.1 pensie de invaliditate" Deschis de anisoara mateevici la data: 01/11/2009 9:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr.2 la gr.1 pensie de invaliditate
Scris de: anisoara mateevici la data: 01/11/2009 9:39am
Gen:F
Data nasterii:26.11.1957
Stagiul de cotizare:25 ani si 1 luna
Alte date:pensionata medical gr.2 in 2002
Intrebare:Buna ziua ,va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns dar din raspunsul dvs.reiese ca nu m-am facut inteleasa de aceea revin cu aceeasi intrebare de data aceasta am sa va dau date concrete.In decizia din 2002 la punctul G "Numar puncte realizate"=24,04823 iar in cea din 2008 acesta este=22,72853.Dupa cum explicati dvs.(asa ar fi logic)nr.acestor puncte ar trebui sa creasca nu sa scada.Astept raspunsul dvs.Va multumesc anticipat A.Mateevici
Re: gr.2 la gr.1 pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/12/2009 3:34am
Aveti dreptate, noi am interpretat gresit cele spuse de dv, deoarece nu este normala scaderea punctelor realizate si am presupus o exprimare gresita .
Daca asa stau lucrurile trebuie dedus de unde vine aceasta diferenta. Aceasta se poate face astfel:
-Compararea datelor inscrise in cele doua decizii de pensionare care pot influenta punctele realizate. Acestea pot fi numai stagiile specificate la punctul “F”.
-Daca nici aceste date nu pot explica diferenta atunci trebuie trecut la compararea datelor inscrise in Buletinele de calcul ce trebuiau sa fie anexate la cele doua decizii. Daca nu aveti unul din cele doua buletine de calcul sau lipsesc amandoua cereti-le la Casa de Pensii motivand ca nu le-ati primit si ca fara ele nu puteti depista eroarea care s-a facut la calculul “numarului punctelor realizate”. Daca aveti ambele buletine de calcul si la o prima analiza nu puteti depista eroarea comunicati-ne si va ajutam sa introduceti datele din buletinele de calcul in programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru.
In exprimare trebuie sa mentionati clar ca eroarea se afla la calculul “numarului punctelor realizate”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1