Subiect "numar puncte realizate" Deschis de anisoara mateevici la data: 01/24/2009 5:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
numar puncte realizate
Scris de: anisoara mateevici la data: 01/24/2009 5:02am
Gen:F
Data nasterii:26.11.1957
Stagiul de cotizare:25ani 1luna
Alte date:pensionata octombrie 2002 gr.2 invaliditate
Intrebare:Buna ziua,revin pentru a va ruga,daca puteti sa ma lamuriti caci la casa de pensii persoana de la ghiseu nu a reusit sa ma faca sa inteleg de unde provin aceste diferente de punctaj.Am solicitat buletinele de calcul dar abia peste 30 zile le pot primi(asa mi-a spus d-na de la ghiseu)pina atunci eu incerc sa aflu care nr.de puncte este corect,unde este gresala si cum pot sa o rezolv.Am sa va dau datele din cele doua decizii si datele pe care le-am obtinut eu calculind dupa carnetul de munca cu ajutorul programului dupa site-ul dvs.Acestea sunt: Numar puncte realizate conform deciziei din 2002:24,04823-Numar puncte realizate cf.deciziei din 2008:22,72853 si Numar puncte realizate cf.program calcul pensii:21,26924.Dupa cum vedeti sunt trei rezultate diferite,e adevarat daca la cea de a doua decizie din 2008 se adauga punctele obtinute pe timpul celor sase ani de pensie de invaliditate gr.2 ,acestea mai cresc,in rest nu stiu cum se calculeaza si de aceea sunt destul de derutata,poate dvs.reusiti sa ma faceti sa inteleg care este rezultatul real.Va multumesc anticipat.A.Mateevici
Re: numar puncte realizate
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 12:11am
Ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsului.
Prevederile legislative referitoare la calculul pensiei de invaliditate sunt neclare .
Noi credem ca diferenta consta in modul de calcul al punctajului pe perioada stagiului potential care se acorda prin decizia de pensionare.
Pentru a gasi explicatia corecta am avea nevoie de mai multe date pe langa punctajele realizate si anume:
-Data completa (zi,luna) de acordare a pensiilor de invaliditate din 2002 si 2008
-Stagiile realizate (de pe cele doua decizii)
-Stagiile potentiale (de pe cele doua decizii)
-Punctajele medii (de pe cele doua decizii)
Datele pot fi date tot pe forum sau pe adresa noastra de mail webmaster@lapensie.com
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1