Subiect "La cati ani se imparte punctajul total" Deschis de Anda la data: 01/24/2009 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
La cati ani se imparte punctajul total
Scris de: Anda la data: 01/24/2009 5:16am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:facultate
Intrebare:Am citit subiectul de mai jos.Legat de acest subiect am o nelamurire, pe care va rog sa mi-o elucidati.Stagiul complet de cotizare, pentru calculul pensiei de invaliditate in acest an, este cel aferent anului 2009( adica 27 ani- pentru femei), sau cel pe care il afli cand introduci datele personale( in cazul meu 29 ani, 6 luni)? Concret, punctajul total il impart la 29,5ani sau la 27 ani?Multumesc pentru raspuns.
Intrebare:Va comunic si d-voastra constatarea casei de pensii in cazul meu : Conform art.77 din legea19 , punctajul total obtinut in perioada lucrata se imparte la stagiul complet de cotizare si nu la stagiul realizat pina la ivirea invaliditatii. Deci punctul de pensie a fost calculat cf. legii. Ca urmare la data ivirii invaliditatii ,aceasta lege ne penalizeaza .Inseamna ca la noua decizie imi va creste punctajul mediu deoarece totalul punctelor creste iar stagiul complet e acelasi. Eu va multumesc mult si va doresc putere de munca
Re: La cati ani se imparte punctajul total
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 2:26am
Asa cum ati calculat dv dupa data de nastere aveti stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Acest stagiu este folosit in cazul dv si la calculul punctajului mediu al pensiei la limita de varsta si in cazul pensiei de invaliditate.
Stagiul complet afisat pe prima pagina a site-ului de 27 ani pentru femei este pentru femeile care implinesc in aceasta luna varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni adica cele care au data de nastere in iulie 1950.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1