Subiect "simulare pensie" Deschis de delesega magdalena la data: 01/26/2009 1:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
simulare pensie
Scris de: delesega magdalena la data: 01/26/2009 1:32am
Gen:F
Data nasterii:1951,august 19
Stagiul de cotizare:36ani si 11luni
Alte date:intre 1977aprilie si 1978septembrie intrerupere ingrijire copil
Intrebare:As dori sa fac o simulare a calculului pensiei(anticipate)cu ajutorul programului D-vs. dar in cartea de munca nu este trecut sporul de vechime inainte de 1991. Este necesar a cere o adeverinta (de la angajator)in acest sens?
Alta intrebare: daca intr-o zi nu reusesc sa itroduc toti anii, adica toate datele, se salveaza automat datele itroduse, si zilele urmatoare pot continua, sau e necesar sa se introduca toate datele(pe ani si pe luni) cu o singura ocazie?
Re: simulare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/26/2009 9:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca in perioada anterioara lui aprilie 1992 nu ati avut alte sporuri in afara de sporul de vechime, nu este necesar sa cereti adeverinta de la intreprindere deoarece sporul de vechime este calculat automat de catre programul de calcul pensie al Casei de Pensii. Dupa aprilie 1992 acest spor trebuia cunulat cu salariu si inscris in carnetul de munca.
Daca doriti sa folositi programul de “Calcul Pensie” sporul de vechime trebuie determinat celor prezentate de noi pe Forum la “Sporul de Vechime”
Programul de pe site-ul nostru inregistreaza cifrele introduse si pot fi completate sau modificate la revenirea dv pe site unde trebuie sa va logati prin “mail” si “parola”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1