Subiect "varsta de iesit la pensie" Deschis de Diac Dorin-Valeriu la data: 01/26/2009 11:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de iesit la pensie
Scris de: Diac Dorin-Valeriu la data: 01/26/2009 11:19am
Gen:M
Data nasterii:13.11.1952
Stagiul de cotizare:37 ani lucrati,1 an si 4 luni in armata,9luni somaj
Alte date:6 ani si 7 luni lucrati in grupa 1 si 14 ani si 7 luni lucrati in grupa a 2-a cu 70%
Intrebare:Cati ani de grupa a 2-a imi revine la ani lucrati?Varsta la care pot iesi la pensie in aceste conditii?
Re: varsta de iesit la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 8:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 13 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceaste grupe au fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Stagiul in gr II ar trebui sa fie calculat la timpul efectiv adica diminuat cu 30 % prin aceasta rezultand un stagiu de 10 ani si 2 luni in gr II
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani iar pentru cel de gr II de un spor de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiul militar si somajul, rezultand un stagiu total de cotizare de 44 ani si 7 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006 sau legea 19/2000, pentru stagiu dv in conditii speciale intre 5 ani si 7 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Stagiul de grupa II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul de 10 ani de conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri aveti dreptul la o reducere a varstei standard de pensionrecu 4 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la 61 ani in 13 noiembrie 2013.
Varianta 2
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si cumulate realizati un stagiu in conditii deosebite de 16 ani si 9 luni si pentru stagiu intre 16 si 18 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni, adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 13 mai 2014 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.
Pentru a afla cum au fost echivalate locurile de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1