Subiect "lamurire" Deschis de elena la data: 09/23/2013 1:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: elena la data: 09/23/2013 1:04pm
Gen:
Data nasterii:22.08.1955
Stagiul de cotizare:38ani si 4luni
Alte date:
Intrebare:va rog sa imi spune-ti daca din ani cotizati mi se scad concediile medicale sau alte zile libere.
va multumesc
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 09/24/2013 4:34am
Intrebarea este dificila pentruca atat concediile pentru incapacitate de munca si concediile fara plata sunt tratate diferit in functie de perioada si de prevederile legilor pensiilor din acea perioada.
Astfel inainte de aprilie 2001 :
- Concediile pentru incapacitate de munca sunt considerate stagii de cotizare assimilate si nu se scad din vechime.
- Concediile fara plata se scad din vechine numai daca sunt pentru o perioada mai mare si sunt inscrise in carnetul de munca.
Dupa aprilie 2001 :
- Concediile pentru incapacitate de munca sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza pana in 01 ianuarie 2006 data dupa care se asimileaza stagiilor de cotizare numai concediile de incapacitate de munca din cauza accidentelor de munca si a bolilor profesionale.
- Concediile fara plata se scad din vechime
Re: lamurire
Scris de: Horatiu la data: 10/18/2013 12:40am
la pensie :
- Concediile pentru incapacitate de munca sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza pana in 01 ianuarie 2006 data dupa care se asimileaza stagiilor de cotizare numai concediile de incapacitate de munca din cauza accidentelor de munca si a bolilor profesionale.
- Concediile fara plata se scad din vechime


In ce temei afirmati aceasta?
Poate mai verificati o data, deoarece conform Casei de Pensii, si dupa 1 ian 2006 concediile medicale se asimileaza fara discutie stagiului de cotizare.
Va rog sa mai verificati odata si sa reveniti cu precizari, inclusiv temeiul legal daca va mentineti raspunsul initial.
Re: lamurire
Scris de: Horatiu la data: 10/18/2013 12:41am
la pensie :
- Concediile pentru incapacitate de munca sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza pana in 01 ianuarie 2006 data dupa care se asimileaza stagiilor de cotizare numai concediile de incapacitate de munca din cauza accidentelor de munca si a bolilor profesionale.- Concediile fara plata se scad din vechime


In ce temei afirmati aceasta?
Poate mai verificati o data, deoarece conform Casei de Pensii, si dupa 1 ian 2006 concediile medicale se asimileaza fara discutie stagiului de cotizare.
Va rog sa mai verificati odata si sa reveniti cu precizari, inclusiv temeiul legal daca va mentineti raspunsul initial.
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 10/21/2013 4:52am
Raspunsul dat mai sus doamnei Elena a avut la baza urmatoarele prevederi legale :
- art 49 alin (1) litera d) din legea pensiilor 263/2010
- art 2 litera c) din legea pensiilor 263/2010
- art 33 din legea pensiilor 263/2010 modificat prin OU 117/2010
- art 294^4 alin (1) litera r) din legea 571/2003 Codul Fiscal pe anul 2013
Nu cunoastem cum procedeaza Casa de pensii si ne modificam raspunsul dat numai daca veniti cu argumente ca am interpretat gresit aceste prevederi legale sau daca prezentati reglementari legale prin care au fost abrogate reglementarile citate de noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1