Subiect "Pensie" Deschis de Rodica la data: 09/24/2013 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Rodica la data: 09/24/2013 3:32am
Gen:feminin
Data nasterii:03/11/1958
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:25 ani gr 2
Intrebare:Un salariat s-a pensionat la limita de varsta si doreste sa-si continue activitatea in cadrul firmei.In acest caz v-a cumula pensia cu salariul. Este necesar sa i se inceteze contractul individual de munca si sa incheie un altul in conditiile in care nu se modifica nimic la contractul pe care deja il are acesta
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2013 2:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 03 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 25 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 25 ani completi lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 03 august 2014.
Art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii, articol modificat prin legea 40/2011 prevede incetarea de drept a contractului de munca la implinirea varstei standard de pensionare sau la primirea deciziei de pensionare in cazul reducerii varstei de pensionare sau a pensiei anticipate sau anticipate partiale.
In acest caz angajatorul trebuie sa constate incetarea de drept a vechiului contract si sa incheie un alt contract daca este de cacord cu continuarea activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1