Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Maria Motiu la data: 09/24/2013 3:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Maria Motiu la data: 09/24/2013 3:38pm
Gen: M
Data nasterii: 21.10.1949
Stagiul de cotizare: integral
Alte date: lucreaza in strainatate, dupa pensionarea din Romania
Intrebare: Sotul meu s-a pensionat la limita de varsta in 21.09.2010, cu reducere de 4 ani pentru grupa 2, in baza stagiului complet de cotizare realizat in Romania. Din februarie 2007 si pana in prezent lucreaza in Italia, perioada care nu a fost valorificata la depunerea cererii de pensionare. Intrebarea mea este daca poate sa ceara in Romania recalcularea pensiei pentru anii lucrati in Italia, in caz afirmativ cu ce data si unde se poate depune cererea?
Mentionez ca are cetatenie romana si resedinta temporara in Italia si, probabil, mai continua sa lucreze in Italia unde inca nu a atins varsta legala de pensionare.
Multumesc anticipat pentru lamurire.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2013 7:58am
Cetatenii Uniunii Europene care au lucrat in doua sau mai multe tari vor primi o asa zisa pensie comunitara compusa din doua sau mai multe componente calculata in fiecare tara in care au lucrat conform legislatiei pensiilor din tara respectiva.
Deci daca in Romania i s-a calculat pensia pentru stagiul lucrat in Romania urmeaza sa i se calculeze componenta pentru stagiul lucrat in Italia conform legislatiei italiene. Pentru calculul acestei componente din Italia se poate depune dosar de pensionare la Casa de pensii teritoriala din Romania de care apartine domiciliul din Romania fie personal fie prin o persoana mandatata sau prin depunerea acestui dosar direct in Italia la institutia care se ocupa cu pensile.
Deoarece calculul componentei din Italia este de lunga durata daca se depune dosarul in Romania este preferabil ca sa fie depus dosarul in Italia si atunci cad indeplineste conditiile de pensionare.
Informatii suplimentare privind procedurile necesare gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- Acorduri bilaterale.
- Relatii europene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1