Subiect "pensie anticipata" Deschis de Monica Lupu la data: 09/30/2013 2:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Monica Lupu la data: 09/30/2013 2:18am
Gen:F
Data nasterii:24.04.1961
Stagiul de cotizare:30 ani, 4 luni, 21 zile
Alte date:grupa a doua de munca 10 ani, 1 luna, 21 zile
Intrebare:
Stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 1 luna. Dupa efectuarea stagiului complet de cotizare, adica dupa 2 ani de zile, pot beneficia de o pensie anticipata dupa implinirea varstei de 54 de ani, fara a fi penalizata cu 0.79%/luna pana la varsta standard de pensionare de 60 de ani?
va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: Carp Mircea la data: 09/30/2013 3:06am
Conditii de indeplinit,pentru pensie anticipata(fara penalizare).
Varsta 57 de ani.
Stagiu 40 de ani si 1 luna(32 si 1 luna + 8 ani).
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-O perioada suplimetara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).
30 de ani,4 luni si 21 de zile + 2 ani si 6 luni = 32 ani,10 luni si 21 de zile de stagiu.
-O reducere cu 2 ani a varstei standard(62)de pensionare.
Daca nu reusiti sa realizati conditia de stagiu,de 40 de ani,si 1 luna,si va pensionati la 57 de ani,penalizarea va fi de 27%,pana la implinirea varstei de 60 de ani.
Re: pensie anticipata
Scris de: Monica Lupu la data: 10/01/2013 2:12am
Gen:F
Data nasterii:24.04.1961
Stagiul de cotizare 30 ani, 4 luni, 21 zile
Alte date:
Intrebare:1. Sa inteleg ca la nu pot beneficia de o pensie anticipata la varsta de 54 ani, chiar daca ating stagiul de cotizare maxim, de 32 ani si 1 luna?
2. Am inteles ca pot beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 57 de ani cu penalizare de 27%.Intrebarea mea este:penalizarea se calculeaza din cuantumul pensiei la limita de varsta? Nu pot realiza un stagiu de cotizare de 40 ani si o luna pentru ca am devenit salariata dupa terminarea a 5 ani de facultate.
Va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/01/2013 2:47am
Raspunsul domnului Carp este corect.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 24 aprilie 2021.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 27 % la varsta de 57 ani adica in 24 aprilie 2018.
Calculul pensiei anticipate partiale, diminuate se face astfel :
-Se calculeaza pensia nediminuata la data depunerii cererii (asemanator calculului pensiei pentru limita de varsta) luand in calcul stagiul realizat pana la acea data dar fara stagiul asimilat pentru studii universitare.
- Se aplica diminuarea corespunzatoare datei in care ati cerut pensia.
Stagiul asimilat pentru studii universitare se ia in calculul pensiei la transformarea din oficiu a pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta adica la varsta de 60 ani.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti varsta de minim 57 ani si stagiul de cotizare minim 40 ani si 1 luna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1