Subiect "pensie boala, handicap?" Deschis de GICA PANA la data: 09/30/2013 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie boala, handicap?
Scris de: GICA PANA la data: 09/30/2013 3:32am
Gen:feminin
Data nasterii:15.03.1960
Stagiul de cotizare:13 ani,2 luni, 18 zile, din care somaj 8 luni 24 zile in anul 1992
Alte date:12 ani, 6 luni grupa 1 a prg 100% ordin 50/1990,perioada pina in anul 1992 echivalata in prezent cu grupa a2a.
Intrebare:ma pot pensiona pe caz de boala(invaliditate)sau de handicap?, tinind cont ca indeplinesc aceasta ultima conditie.
Za mulltumesc.
Re: pensie boala, handicap?
Scris de: la pensie la data: 10/01/2013 3:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreunqa cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 19 ani si 2 luni
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa va prezentati la Comisia de expertiza a capcitatii de munca, de pe langa Casa de pensii de care apartineti, unde veti depune o cerere si un dosar medical. Aceasta comisie in functie de diminuarea capacitatii dv de muca va va incadr in unul din gradele de invaliditate.
Trebuie sa remarcam ca datorita stagiului mic de cotizare la primirea deciziei de pensie de invaliditate nu veti primi stagiu potential si in acest caz pensia va fi mica.
Din aceiasi cauza a stagiului mic de cotizare nu veti putea beneficia nici de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de gr I echivalat cu conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1