Subiect "pensie fara penalizari" Deschis de rodica la data: 09/30/2013 8:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie fara penalizari
Scris de: rodica la data: 09/30/2013 8:31am
Gen:F
Data nasterii:13.10.1956
Stagiul de cotizare:38 ani 1 luna
Alte date:lucrez in functia de contabil din data de01.08.1975 pana in prezent.In perioada 01.08.1975-01.04.1994 am lucrat in unitate incadrata la gr.II.
Intrebare:Cand pot iesi la pensie fara sa fiu penalizata?Daca pot beneficia de avantajele gr.II si pentru functia de contabil?
Multumesc!
Re: pensie fara penalizari
Scris de: Carp Mircea la data: 09/30/2013 12:38pm
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,va puteti deschide drepturile la pensie de limita de varsta la acest moment.
Re: pensie fara penalizari
Scris de: la pensie la data: 10/01/2013 4:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 13 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata.
Aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 7 luni
Incadrarea in grupele de munca nu se face pentru toti angajatii unei intreprinderi ci pe locuri de munca in functie de conditiile de munca si daca intreprinderea a intocmit o documentatie de incadrarein grupele de munca a locurilor de munca enumerate in documentatie, continand determinarile si avizele necesare care apoi se depune la Casa de pensii.
Este adevarat ca sunt cazuri rare de persoane cu profesia de contabil care au beneficiat de grupa de munca insa in principal criteriul de incadrare au fost conditiile de munca.
Deci va sfatuim sa va adresati intreprinderii la care ati lucrat si sa cereti sa va informeze daca pentru locul dv de munca s-a intocmit documentatie de incadrare in grupa de munca. Daca a fost incadrat locul dv de munca in gr II si ati lucrat in acesl loc de munca 18 ani aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1