Subiect "procentul de penalizare la pensie" Deschis de RADU ADRIANA la data: 10/02/2013 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procentul de penalizare la pensie
Scris de: RADU ADRIANA la data: 10/02/2013 5:53am
Gen:
Data nasterii:30.07.1955
Stagiul de cotizare:38 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:ce procent de penalizare se aplica in acest caz?va multumesc
Re: procentul de penalizare la pensie
Scris de: Carp Mircea la data: 10/02/2013 8:29am
Daca aveti 38 de ani si 2 luni de stagiu,fara stagiul asimilat prevazut mai jos,pensia este fara penalizare.

Legea 263/2010

ART. 62

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).


ART. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.


Raspunsul este valabil,pentru femeie.
Re: procentul de penalizare la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/03/2013 3:24am
Raspunsul domnului Carp este corect. Si noi am luat in calcul genul feminin.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 30 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1