Subiect "Recalculare pensie invaliditate" Deschis de Jakab Csaba la data: 10/17/2013 7:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie invaliditate
Scris de: Jakab Csaba la data: 10/17/2013 7:31am
Gen:Masculin
Data nasterii:11.11.1966
Stagiul de cotizare:23 ani 8 luni 26 zile
Alte date:Am fost pensionat cu gradul III de invaliditate in data de 16.09.2009 si lucrez in continuare cu jumatate de norma.
Intrebare:Daca este adevarat ca trecand de la gradul III de invaliditate la gradul II , nu se ia in calcul salariul obtinut cu jumatate de norma , cum pot obtine o recalculare a pensiei de invaliditate cand trec la gradul II in care sa se ia in calcul si salariul obtinut pe perioada de invaliditate de gradul III? Sau este necesar sa intrerup un anumit timp pensia de invaliditate si sa lucrez cu norma intreaga (daca rezist) dupa care sa ma pensionez din nou cu gradul II? Mentionez ca am suferit un IMA de pe urma caruia am ramas cu sechele pe 60 % din miocard , boala incet dar sigur se agraveaza si in curand nu o sa pot sa lucrez nici jumatate de norma.
Re: Recalculare pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/18/2013 9:43am
Prin trecerea imediata de la pensia de gr III calculata conform legii pensiilor 19/2000 la pensie de gradul II calculata conform legii pensiilor 263/2010 pensia se recalculeaza astfel :
- Se elimina punctajul suplimentar (cca 4,5 puncte) pentru stagiul potential de cca 11 ani si 3 luni primit prin decizia de pensionare gr III de invaliditate .
- Se acorda un punctaj suplimentar (cca 3,94 puncte) pentru stagiul potential de 7 ani si 2 luni
- Perioada de stagiu asimilat cat ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr III nu se ia in calcul pensiei de invaliditate de gr II.
- Veniturile realizate cu jumatate de norma pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr III nu sunt luate in calculul pensiei de gr II.
Deci rezulta ca pensia de invaliditate de gr II ar fi cu cca 12 lei mai mica si cu cat trecerea la pensie de invaliditate de gr II se va face mai tarziu diferenta va creste.
Nu cunoastem o metoda de a evita acest mod de calcul
Re: Recalculare pensie invaliditate
Scris de: Jakab Csaba la data: 10/27/2013 3:10am
Daca renunt la pensia de invaliditate cateva luni sau poate un an de zile si imi refac dosarul de pensie , se ia in calcul salarul primit pe timpul ce am fost in pensie de gradul III?
Re: Recalculare pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/28/2013 4:28am
Cu parere de rau va precizam ca site-ul nostru si-a propus sa comunice vizitatorilor prevederile legale din legislatia pensiilor nu cum pot fi ocolite aceste prevederi.
Este posibil ca facand astfel de manevre sa nu mai obtineti gr II de invaliditate si sa pierdeti stagiul potential deoarece actuala lege a pensiilor 263/2010 intrata in vigoare in 01 ianuarie 2011 nu acorda stagiu potential pentru gradul III de invaliditate decat celor dobandite din cauza accidentelor de munca sau a bolilor profesionale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1