Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Cenusa Dorina la data: 10/25/2013 5:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Cenusa Dorina la data: 10/25/2013 5:46am
Gen: F
Data nasterii: 16-06-1958
Stagiul de cotizare: 27 ani in Romania si 6 ani in Italia
Alte date: Locuiesc in comuna Rosia Montana, jud. Alba de 55 ani
Intrebare: M-ar interesa sa stiu daca se iau si anii din Italia in calcul pentru iesire la pensie anticipata partial si cand pot iesi la pensie?

Multumesc
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: cenusa dorina la data: 10/26/2013 10:41am
Cenusa Dorina :
Gen: F
Data nasterii: 16-06-1958
Stagiul de cotizare: 27 ani in Romania si 6 ani in Italia
Alte date: Locuiesc in comuna Rosia Montana, jud. Alba de 55 ani
Intrebare: M-ar interesa sa stiu daca se i-au si anii din Italia in calcul pentru iesire la pensie anticipata partial si cand pot iesi la pensie? Avand in vedere ca locuiesc intr-o zona miniera beneficiez de reducere la anii de pensionare?


Multumesc
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/27/2013 8:59am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 56 ani si 1 luna adica in
16 iulie 2014 Pentru aceasta pensie trebuie sa dovediti realizarea stagiului completat de cotizare prin completarea cu stagiul de cotizare realizat in Italia.
Pentru stagiul de cotizare din Italia aveti dreptul la calcularea unei componente a pensiei calculate conform legislatiei din Italia.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru faptul ca ati locuit in Comuna Rosia Montana o perioada mai mare de 30 ani, daca cereti aceasta pensie la varsta de 59 ani si 1 luna adica in
16 iulie 2017 dar numai daca nu ati cerut pensie anticipata partiala, diminuata inainte de aceasta data. Pentru aceasta pensie trebuie sa dovediti realizarea stagiului completat de cotizare prin completarea cu stagiul de cotizare realizat in Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1