Subiect "asigurari sociale in perioada de crestere copil" Deschis de Genoveva la data: 10/26/2013 6:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
asigurari sociale in perioada de crestere copil
Scris de: Genoveva la data: 10/26/2013 6:31am
Gen:feminin
Data nasterii:20.10.1956
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti daca perioada 1994-1995 in care am fost in concediu de ingrijire copil (1 an)este considerata stagiu de cotizare pentru pensionarea anticipata sau la termen. In cartea de munca se precizeaza la finele perioadei respective: revine din concediu platit pentru ingrijire copil.Multumesc frumos
Re: asigurari sociale in perioada de crestere copil
Scris de: la pensie la data: 10/28/2013 2:20am
Situatia dv nu este una normala ci probabil una speciala iar dv evitati sa dati amanunte.
Inainte de aprilie 2001 femeile la nastere in mod normal primeau un concediu platit inainte si dupa nastere de cca 3 luni dupa care aveau dreptul la program redus pana la varsta de 6 ani a copilului. Aceste perioada sunt considerate conform Legii 3/1977 stagii de cotizare.
Daca ati beneficiat timp de un an de concediu platit aceasta perioada este socotita stagiu de cotizare. Totusi consideram ca este mai bine sa mergeti la ghiseul Casei de pensie cu carnetul de munca si sa cereti explicatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1