Subiect "Adeverinta incadrare in grupaII de munca" Deschis de Tatiana Cadea la data: 10/29/2013 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta incadrare in grupaII de munca
Scris de: Tatiana Cadea la data: 10/29/2013 9:02am
Gen:feminin
Data nasterii:20/06/1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este valabila adeverinta de incadrare in grupa a II de munca emisa de Energoconstructia SABucuresti?
In perioada 21/03/1983-01/04/2001 am lucrat la societatea SC Energoconstructia SA Bucuresti in functia de economist fiind incadrata in grupa a II de munca,in procent de 100%,conform nominalizarii efectuate prin Hotarirea Consiliului de Administratie si Nota 1596/1990 a MMps ca temei juridic fiind HG 1223/20.11.1990.Casa de pensii contesta valabilitatea lui pe motiv ca economistii nu sint in nomenclatorul de meserii care pot beneficia de grupa II-a.Este legala adeverinta?Care sint metodele de atacare ale hotaririi Casei de Pensii?
Re: Adeverinta incadrare in grupaII de munca
Scris de: blueM la data: 10/29/2013 10:00am
Tatiana Cadea :
Gen:feminin
Data nasterii:20/06/1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este valabila adeverinta de incadrare in grupa a II de munca emisa de Energoconstructia SABucuresti?
In perioada 21/03/1983-01/04/2001 am lucrat la societatea SC Energoconstructia SA Bucuresti in functia de economist fiind incadrata in grupa a II de munca,in procent de 100%,conform nominalizarii efectuate prin Hotarirea Consiliului de Administratie si Nota 1596/1990 a MMps ca temei juridic fiind HG 1223/20.11.1990.Casa de pensii contesta valabilitatea lui pe motiv ca economistii nu sint in nomenclatorul de meserii care pot beneficia de grupa II-a.Este legala adeverinta?Care sint metodele de atacare ale hotaririi Casei de Pensii?

********************************
Daca ar citi mai atent HG 1223/20.11.1990, cei de la Casa de pensii ar observa ca in cuprinsul Hotararii nu se face referire la FUNCTII, ci la ACTIVITATILE si LOCURILE DE MUNCA cu conditii de munca nocive, grele sau periculoase de pe santierele de constructi- montaj, grupuri de santiere si intreprinderile santier, inclusiv unitatile de deservire ale acestora: baze de prooductie, depozitele, laboratoarele, unitatile mecanizate.
SI IN PLUS, SE POATE VERIFICA CA INCEPAND CU DATA DE 01.04.1992 FIECARE UNITATE CARE A ACORDAT GRUPE SUPERIOARE DE MUNCA (gr. I si/sau II), AU PLATIT C.A.S. DIFERENTIAT PE TRANSE DE GRUPE.
Re: Adeverinta incadrare in grupaII de munca
Scris de: la pensie la data: 10/30/2013 4:18am
Raspunsul domnului blueM este corect.
In alte acte normative privind locurile de munca incadrate in grupele de munca sunt enumerate si functiile/meseriile, si in acest caz excluderea economistilor poate fi justificata. In schimb in HG 1223/1990 la art 2 se precizeaza ca nominalizarea persoanelor care se incadreaza in gr II de munca se face de consiile de administratie impreuna cu sindicatele si deci daca ati fost nominalizata excluderea credem ca este nejustificata.
Modalitatile de atac ale acestei hotarari sunt urmatoarele :
- Cotestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii)
- In caz de raspuns negativ deschideti actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1