Subiect "pensie in strainatate" Deschis de Popescu Viorica la data: 10/30/2013 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie in strainatate
Scris de: Popescu Viorica la data: 10/30/2013 8:22am
Gen:F
Data nasterii:1945
Stagiul de cotizare:10 ani in Italia
Alte date:primesc in Romania pensie de urmas
Intrebare:pot sa primesc o a doua pensie in urma contributiilor achitate in Italia? daca raspunsul este da, trebuie sa renunt la pensia de urmas? Care este procedura si ce acte trebuie sa le transmit in Italia si unde? Mentionez ca in prezent locuiesc in Romania.
Re: pensie in strainatate
Scris de: la pensie la data: 10/31/2013 5:31am
Presupunem ca primiti pensie de urmas dupa sotul dv decedat.
Actuala lege a pensiilor prevede ca in cazul in care sotul supravietuitor are dreptul si la propria pensie si la pensie de urmas poate opta pentru pensia avantajoasa.
In acest caz credem ca ar fi bine sa stiti care ar fi pensia de care beneficiati pentru stagiul din Italia pentru a putea opta in cunostinta de cauza.
Pensia pentru stagiul din Italia se calculeaza conform legilor din Italia. Noi nu cunoastem aceste prevederi dar va puteti informa adresandu-va direct Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv si vizitand site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- Acorduri bilaterale.
- Relatii europene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1