Subiect "deci am calculat pana in decembrie 2003, dar inca lucrez cum se calculeaza din decembrie 2003 pana in prezent -referent in cadrul primariei" Deschis de delicostea tudora la data: 01/31/2009 4:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
deci am calculat pana in decembrie 2003, dar inca lucrez cum se calculeaza din decembrie 2003 pana in prezent -referent in cadrul primariei
Scris de: delicostea tudora la data: 01/31/2009 4:33pm
Gen:
Data nasterii:05.06.1949

Stagiul de cotizare:478 luni
Alte date:am si 5 copii nascuti care traiesc
Intrebare:cum se va calcula pensia in continuare daca depun dosarul de pensie si cu sporurile de vechime care nu s inca introduse incalcul pana la data de01.02.1997 si alte venituri cum ar fi compensatiile pt alimente
Re: deci am calculat pana in decembrie 2003, dar inca lucrez cum se calculeaza din decembrie 2003 pana in prezent -referent in cadrul primariei
Scris de: delicostea tudora la data: 01/31/2009 4:38pm
Gen:cuantumul pensiei
Data nasterii:05.06.1949
Stagiul de cotizare:460
Alte date:
Intrebare:ce cauntm de pensie voi avea
Re: deci am calculat pana in decembrie 2003, dar inca lucrez cum se calculeaza din decembrie 2003 pana in prezent -referent in cadrul primariei
Scris de: la pensie la data: 02/02/2009 10:30am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru nasterea si cresterea a 5 copii, din 05 iulie 2007 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea a 5 copii beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si puteati sa iesiti la pensie la limita de varsta din 05 iulie 2005 dar ne folosind acest “avantaj” a fost pierdut.
In aceste conditii nu intelegem motivul pentru care la intrarea in programul de calcul ati completat caseta cu “Data de iesire la pensie la limita de varsta” luna 3 anul 2003. Aceasta v-a limitat si calculul punctajului la anul 2003. Pentru calculul corect al punctajului mediu al pensiei in aceasta caseta trebuia completata data : luna 7 anul 2007. In acest caz programul va permitea calcularea pana in anul 2007.
Cum dv ati lucrat si dupa aceasta data va propunem urmatoarea varianta:
Completati data de iesire la pensie la limita de varsta data pe care o doriti ca limita de calcul. Ex: luna 12 anul 2009. In acest caz programul va permite calculul pana in decembrie 2009. In acest caz nu retineti decat Punctajul total pe care il impartiti la stagiul dv complet de cotizare care este 26 ani si 2 luni (26,16667) . Prin aceasta obtineti Punctaj (mediu) pensie corect pe care il inmultiti cu Valoarea punctului de pensie (indicat la Punct pensie) si obtineti Valoarea pensiei.
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
-Nu ati introdus in calcul sporul de vechime din septembrie 1972 pana in martie 1992 . Acest spor se determina conform celor scrise de noi pe Forum la “Sporul de vechime”
-Verificati corectitudinea datelor introduse deoarece programul le ia in calcul asa cum le introduceti dv .Ex sporul fix din septembrie 1997 este tastat gresit. Daca in adeverintele de sporuri aveti si alte sporuri in afara de cel de vechime le puteti introduce in programul de calcul verificad daca acestea dupa aprilie 1992 sunt incluse in salariul lunar inscris in cartea de munca.
Repetam sporul de vechime pana in martie 1992 trebuie introdus cel determinat conform celor explicate pe Forum deoarece asa va face si programul Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1