Subiect "trecere la limita de virsta" Deschis de RODICA la data: 11/01/2013 5:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la limita de virsta
Scris de: RODICA la data: 11/01/2013 5:39am
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:34 ani si 8 luni
Alte date:Sunt de 6 luni pensionara de invaliditate gr.3
Intrebare:Am obtinut intre timp un certificat de handicap permanent gr. 3 , in baza caruia pot solicita pensie de limita de virsta; avand in vedere ca la pensia de invaliditate anii de cotizare necesari sunt 25 , iar eu acum prin certif de handicap , solicit pensie de limita de virsta , calculul in acest caz , va fi mai dezavantajos la final pentru pensie de limita de virsta fata de cea de invaliditate ?.Adica modul de calcul acum la pensie de limita de virsta in baza certif de handicap mediu , va fi mai avantajos decat pensia de invaliditate grad 3?Mentionez ca de la data pensionarii de invaliditate am mai lucrat inca 5 luni, program de 4 ore .Stiu ca se va lua in calcul dar vreau sa stiu care pensie este mai avantajoasa: cea de invaliditate gr 3 sau cea de limita de virsta in baza certif de handicap mediu?MULTUMESC
Re: trecere la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 11/02/2013 9:56am
Datele prezentate de dv sunt incomplete, nu ati dat data ci anul de nastere si nu ati precizat nici data aparitiei handicapului.
Daca in certificatul de handicap nu este consemnat ca starea de handicap a aparut inaintea angajarii acest certificat de handicap nu va ajuta la reducerea varstei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
In general pensia pentru limita de varsta, care urmeaza pensiei de invaliditate, este mai mare decat pensia de invalditate daca prin decizia pensiei de invaliditate nu se acorda stagiu potential si la stagiul dv de cotizare si gr III de invaliditate nu puteati primi stagiu potential.
In concluzie pensia dv pentru limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate dar avem indoeli ca o puteti cere imediat asa cum credeti dv.
Re: trecere la limita de virsta
Scris de: RODICA la data: 11/03/2013 2:04pm
Gen:F
Data nasterii:1.08.1958
Stagiul de cotizare:34 ANI SI 8 LUNI
Alte date:POSED CERTIFICAT DE HANDICAP , DE 22 DE ANI:15 ANI GRADUL ACCENTUAT SI APOI RESTUL ANILOR PANA IN PREZENT, GRAD MEDIU.
EU NU CRED CEVA ASA CUM ATI EXPRIMAT DVS, EU V-AM INTREBAT DOAR DACA :
- IN CALITATE LA ACEASTA DATA DE PENSIE DE INVALIDITATE GR 3(deci fara perioade asimilate)
- fiind in posesia unui certif de handicap mediu , permanent iar handicapul este din copilarie(1965) deci inainte de angajare ,

am dreptul sau cand am dreptul sa depun acest certiicat pentru pensie de limita de virsta .
Intrebare:
Re: trecere la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 11/04/2013 2:31am
Noi nu putem sa va analizam situatia daca nu va cunoastem datele pentru a va incadra in prevederile legale.
In conditiile prezentate acum raspunsul nostru este urmatorul :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in data de 01 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca in certificatul de handicap este consemnat ca starea de handicap ati dobandit-o inainte de angajare aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si puteti sa depuneti certificatul de handicap la Casa de pensii si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta
Daca nu aveti incredere in ceea ce va spunem noi atunci mergeti la Casa de pensii si intrebati la ghiseu ceeace va intereseaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1