Subiect "grupa a 2 a de munca" Deschis de iuliana prislopan la data: 11/01/2013 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa a 2 a de munca
Scris de: iuliana prislopan la data: 11/01/2013 6:06am
Gen:masculin
Data nasterii:05 iulie 1954
Stagiul de cotizare: 26 ani si 5 luni, din care 17 ani si 4 luni in grupa a II-a de munca, in procent de 100%.
Alte date:
Intrebare:VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI SI MIE DACA PERSOANA ALE CARUI DATE VI LE-AM REDAT MAI SUS, POATE IESI LA PENSIE LA VARSTA DE 6O DE ANI?( ESTE VORBA DESPRE VERISORUL MEU, DINU ION, CNP 1540705400493).VA MUTUMESC ANTICIPAT.
Re: grupa a 2 a de munca
Scris de: blueM la data: 11/01/2013 7:12am
iuliana prislopan :
Gen:masculin
Data nasterii:05 iulie 1954
Stagiul de cotizare: 26 ani si 5 luni, din care 17 ani si 4 luni in grupa a II-a de munca, in procent de 100%.
Alte date:
Intrebare:VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI SI MIE DACA PERSOANA ALE CARUI DATE VI LE-AM REDAT MAI SUS, POATE IESI LA PENSIE LA VARSTA DE 6O DE ANI?( ESTE VORBA DESPRE VERISORUL MEU, DINU ION, CNP 1540705400493).VA MUTUMESC ANTICIPAT.

*******************************************
Daca la cei 26 ani si 5 luni adunam sporul de la grupa II de 4 ani si 3 luni = TOTAL: 30 ani si 8 luni.
Trebuie sa realizeze un stagiu de 35 ani (fara armata)
Re: grupa a 2 a de munca
Scris de: la pensie la data: 11/02/2013 10:15am
Raspunsul domnului blueM este corect cu o mica rectificare privind stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Cu datele prezentate de dv nu poate iesi la pensie la varsta de 60 ani
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa II de munca (sub 3 ani si 6 luni) trebuie sa realizeze stagiul de cotizare de 35 ani inclusiv un probabil stagiu de cotizare asimilat pentru stagiul militar
Re: grupa a 2 a de munca
Scris de: Nelu la data: 11/02/2013 1:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Domnule "blueM",chiar nu puteti rectifica aceasta greseala repetata a dvs in legatura ca nu se ia in calcul stagiul militar la pensia pt limita de varsta?Tot timpul Domni "de la pensie"sunt nevoiti sa va corecteze,cam tot timpul faceti aceasta greseala,va rog frumos daca dati raspunsuri sa le dati si corecte.Va multumesc anticipat
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1