Subiect "nelamuriri program calcul pensii" Deschis de Jana SERBANESCU la data: 11/02/2013 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamuriri program calcul pensii
Scris de: Jana SERBANESCU la data: 11/02/2013 8:46am
Gen: F
Data nasterii: 22.10.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: - La completarea in programul pt. calculul pensiei, in cazul pensiei de invaliditate se completeaza, dupa caz, cu P1, P2 sau P3.
- Acest lucru duce la un calcul automat al punctajului anual de 0,75, 0,60 sau 0,40 si, respectiv, diminuate dupa 1.01.2011 (P3, cazul fara alte venituri). Asa am completat in fisa mea.
- Sunt nelamurita in legatura cu Art. 97 si 98 din Legea 263/2010, unde se spune ca se ia in calcul valoarea efectiva a pensiei, ceeace duce la o pensie mult mai mica. Varianta cu P1..P3 este, cred eu, prea frumoasa. Ma puteti lamuri un pic? Multumesc!
Re: nelamuriri program calcul pensii
Scris de: la pensie la data: 11/04/2013 3:18am
Pentru primi lamuririle necesare ar trebui sa precizati mai intai ce pensie vreti sa va calculati.
-Daca vreti sa va calculati pensia pentru limita de varsta pe care o veti primi in noiembrie 2014 atunci pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate folositi codul “L” si in coloana salarii introduceti valoarea pensiei primite in acea perioada.
-Daca doriti sa va calculati punctajul pensiei de invaliditate primita in 09 07 2004 incepand cu luna iulie 2004 pe perioada stagiului potential de 7 ani si 10 luni, primit atunci, selectati codul “P2” (Potential –gradul 2)
-Daca doriti sa va calculati punctajul pensiilor de invaliditate primite in 01 07 2011 sau 01 07 2013 pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate 09 07 2004 – 01 07 2013 nu introduceti nimic, ramane codul “-”.pentruca in actuala lege se prevede ca la modificarea gradului de invaliditate nu se ia in calcul perioada asimilata cat ati beneficiat de pensie de invaliditate. Aceasta se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Re: nelamuriri program calcul pensii
Scris de: Busuioc Ana la data: 11/04/2013 3:31pm
Gen:Femenin
Data nasterii:31.12,1939
Stagiul de cotizare:15
Alte date:
Intrebare:Mi s-a distrus cartea de munca nu se mai vedea ani lucrati si am primit pensie dupa 10 ani de munca la vitro-metan Media nu mi-a dat nici grupa a zis ca nu am lucrat in acea perioada cand s-a dat legea ulterior am complectat 15 ani dar nu mi s-a recalculat nu am primit in plus nimic,total ani lucrati as fi avut peste 25 ani,sunt prea batrana bolnava si nu am cum sa merg pe unde am lucrat sa cer eu ani,in prezent am o pensie de 450 lei as vrea sa ma ajute cineva,ce pot face.
Re: nelamuriri program calcul pensii
Scris de: la pensie la data: 11/05/2013 1:39am
Pentru Busuioc Ana
Daca aveti o ruda sau o cunostinta care vrea sa va ajute puteti sa-i faceti o procura la un notar public in care sa se consemneze ca il imputerniciti sa mearga in locul dv la angajatorii la care ati lucrat sau la cei care au preluat arhiva de personal a acestora, daca intreprinderile s-au desfiintat. Acesta poate obtine adeverinte cu perioadele lucrate pe care tot el sau dv le depuneti la Casa de pensii cu cererea de recalculare a pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1