Subiect "dupa cat timp primesc pensia?" Deschis de alina la data: 11/03/2013 3:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dupa cat timp primesc pensia?
Scris de: alina la data: 11/03/2013 3:12am
Gen:feminin
Data nasterii:09.09.1958
Stagiul de cotizare:36
Alte date:mentionez ca am 29 ani grupa a doua
Intrebare: Am depus dosarul de pensie in 29 septembrie deoarece in septembrie am 55 ani,iar cu reducerea de grupa aveam dreptul sa ies la pensie la limita de varsta,mentionez ca eu sunt inca in somaj pana in februarie,cei de la casa de pensii nu mi-au dat nici un termen de primire a deciziei,se poate sa se intarzie asa de mult incat eu sa ies din somaj pana voi primi decizia ,este posibil?ce ma sfatuiti? multumesc anticipat!
Re: dupa cat timp primesc pensia?
Scris de: la pensie la data: 11/04/2013 6:59am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 09 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 29 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 29 ani lucrati in gr II echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 54 ani si 8 luni adica din 09 mai 2013.
Trebuie sa va precizam ca pensia pentru limita de varsta vi se acorda de la data in care ati depus dosarul de pensie iar decizia o veti primi dupa cateva (2-3) luni de la depunerea dosarului. Acest termen depinde de factori birocratici pe care nu-i cunoastem.
Presupunem ca ati depus dosarul de pensie fara a anunta Oficului Judetean de Ocuparea Fortel de Munca pentruca acesta trebuia sa va sisteze indemnizatia de somaj la data depunerii dosarului. Daca nu ati anuntat va trebui sa restituiti indemnizatia de somaj primita dupa depunerea dosarului de pensionare pentruca nu puteti primi simultan si pensie si indemnizatie de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1