Subiect "2 INDEMNIZATII" Deschis de ZAMFIRA la data: 11/04/2013 12:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
2 INDEMNIZATII
Scris de: ZAMFIRA la data: 11/04/2013 12:52pm
Gen:f
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare 34 ani
Intrebare:Beneficiez de indemnizatie reparatorie ,ca urmas EROU MARTIR AL REVOLUTIEI DIN 1989,cf legii 341/2004.Va rog sa mi spuneti daca pot beneficia de indemnizatie de handicap cf bolii ce am ,si care mi s a propus, avand pensie de invalidiate, si aceasta indemnizatie de urmas(vaduva de REVOLUTIE) VA copiez raspunsul din 04.11.2013,"
((((((Atat pensia de invaliditate cat si celelalte indemnizatii se acorda conform conditionarilor prevazute in legile conform carora s-au acordat, astfel :
- Pensia de invaliditate se acorda conform legii pensiilor 263/2010 conditionata numai de faptul sa nu mai aveti alta prnsie conform aceleiasi legi
- Indemnizatie lunara de persoana adulta cu handicap conform art 57 alin (4) litera a) legea 448/2006 indiferent de venituri.
- Indemnizatie lunara reparatorie de urmas erou martir conform art 4 alin (4) litera c) legea 341/2004 daca nu realizati venit minim egal cu salariul mediu brut pe economie.
Deci dupa opinia noastra trebuie sa va adresati celor care va platesc ultima indemnizatie, lunara reparatorie de urmas erou martir pentru ca sa va calculeze cum va fi diminuata aceasta indemnizatie in cazul in care veti beneficia in plus de indemnizatie lunara de persoana cu handicap.)))"
dar care mi se pare ca nu releva realitatea statusului meu, consider ca ma incadrez la art 4, alin 1, si alin 2 lit a, sot supravietuitor,leg 341 si ca nu trebuie sa ma incadrez intr un anumit buget=suma lunara.Va rog mult sa mi spuneti cum sa procedez,sa accept, sau nu,indemnizatia de handicap.MII DE MULTUMIRI -ZAMFIRA
Re: 2 INDEMNIZATII
Scris de: la pensie la data: 11/05/2013 7:13am
In atentia noastra nu au stat conditiile in care se acorda indemnizatiile conform legii 341/2004 si din aceastacauza am gresit incadrarea.
Analizand prevederile acestei legi credem ca dv aveti dreptate si daca va incadrati in articolul indicat aceasta indemnizatie nu este conditionata de venitul lunar si nu veti avea probleme daca veti beneficia si de indemnizatie de handicap.
Repetam insa, noi avem experienta in legislatia pensiilor si din aceasta cauza pentru siguranta dv trebuie sa va adresati celor care va platesc indemnizatie de urmas erou martir al revolutiei din 1989.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1