Subiect "pensie" Deschis de vasile la data: 11/04/2013 1:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: vasile la data: 11/04/2013 1:14pm
Gen:m
Data nasterii:12-10-1967
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:lucrez cu jumatate de norma de circa 5 ani
Intrebare:cind pot iesi la pensie ,daca lucrez din 1986, cu intreruperea din cauza stagiului militar oct 86-ian 88, dupa care 1,6 ani lucrat la grupa 1, iar din martie 1992 lucrez in conditii speciale pina azi. in rest am lucrat in conditii normale fara intreruperi . in plus din 2008 pina in prezent lucrez cu jumatate de norma. va multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/05/2013 7:45am
Datele sunt prezentate confuz, nu dati data inceperii activitatii si nici daca din 2008 lucrati numai cu jumatate de norma sau ati lucrat si cu jumatate de norma pe langa norma intreaga lucrata la functia de baza in conditii speciale. Noi am luat in calcul a doua varianta adica din 2008 ati lucrat cu norma intreaga in conditii speciale si cu jumatate de norma la alt angajator.
Deasemeni este posibil ca din martie 1992 sa fi lucrat in sectorul militar, noi in lipsa precizarii dv am luat in calcul sectorul public.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 12 octombrie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 1 an si 6 luni in gr I si 21 ani si 8 luni in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 23 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 6 luni adica in 12 aprilie 2021.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 21 ani si 8 luni in conditii speciale si 1 an si 6 luni lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 12 aprilie 2022
Daca lucrati in continuare cu norma intreaga in conditii speciale pana obtineti stagiul de 26 ani in conditii speciale aveti dreptul la o reducere maxima a varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in 12 aprilie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1