Subiect "punct pensie" Deschis de RADU VASILE FIFEA la data: 02/03/2014 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punct pensie
Scris de: RADU VASILE FIFEA la data: 02/03/2014 4:33am
Gen:M
Data nasterii:27.12.1950
Stagiul de cotizare:35 ANI 2 LUNI
Alte date:
Intrebare:
Multumesc in primul rand, pentru suportul acordat prin programul dumneavoastra care m-a ajutat la elucidarea problemelor legate de pensionarea mea.

Am depus dosarul pentru pensie anticipata in luna decembrie ziua 2 , 2013, dupa un stagiu de cotizare mentionat mai sus si am primit decizia in luna ianuarie 2014.
Casa de pensii sect 2 in decizie, a luat in calcul punctul de pensie la valoarea de 762.10 RON.

Intrebarea pe care o pun si cred ca va fi ultima este legata de doua subiecte si anume:
1. Intrucat incepend cu anul 2014 punctul de pensie s-a majorat la valoarea de 790.70 RON casa de pensii va recalcula pensia aferenta la noua valoare a punctului sau va ramane cea aferenta anului trecut cand am depus dosarul?

2. Din motive de prudenta (calitatea de asigurat) am preferat sa nu incetez raportul de munca si am calitatea de salariat si in prezent in cosecinta, pensia anticipata va fi activa de la data depunerii dosarului sau de la prezentarea dovezii de incetare a raporturilor de munca?
Casa de pensii era obligata sa anunte unitatea respectiva ca sa emis decizia de pensionate anticipata?
Inca o data va multumesc si va rog sa primiti pe aceasta cale si salutarile mele cordiale

R. Fifea
Re: punct pensie
Scris de: la pensie la data: 02/04/2014 4:12am
1 La o decizie de pensionare important este punctajul mediu anual care ramane constant si poate fi modificat numai prin o alta decizie de recalculare pensie.
Valoarea punctului de pensie inscrisa in decizia de pensionare are un rol secundar de a va calcula valoarea pensiei in data acordarii pensiei. Aceasta valoare a pensiei se modifica pentru toti pensionarii oridecateori se modifica valoarea punctului de pensie
2 Pensiile anticipate si anticipate partiale se acorda de la data depunerii cererii (dosarului de pensionare) si se pun in plata de la data depunerii dovezii de incetarea a activitatii.
In perioada intre depunerea cererii si a depunerii dovezii de incetarea a activitatii aceste pensii sunt suspendate.
La data incetarii activitatii trebuie sa depuneti o dovada iar pensia va intra in plata cu punctajul mediu din decizie fara a fi recalculata. Perioada lucrata pe timpul suspendarii pensiei anticipate partiale se ia in calcul la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Casa de pensii nu transmite la angajator un exemlar din decizia dv de pensionare ci anuntarea acestuia trebuie sa o faceti dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1