Subiect "Venit pentru socru" Deschis de Alex la data: 02/04/2014 5:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Venit pentru socru
Scris de: Alex la data: 02/04/2014 5:29am
Buna ziua
Va scriu in numele socrului in speranta aflarii informatiilor necesare pentru pensionarea lui (sau poate primi vreun ajutor social,sau ce se poate face in situatia de fata pentru ca il intretinem noi (copii) din 2011,etc).

Socru, are domiciliul in Sector 2, nascut in iulie 1955, toata viata a muncit in constructii, mai exact pana prin ~1995, ~10 ani prin afara tarii (spania), apoi ~2005-2010 in romania, +1 an - somaj. De 2 ani nu mai are loc de munca datorita varstei care o are (58-59ani) dar si a problemelor asupra unui brat. A avut cateva operatii la o maina in urma cu ~10 ani in urma unei taieturi de tendoane si bratul nu s-a recuperat integral in acest timp; are probleme in a tine greutati cu maina stanga (el doar in constructii muncind ,aceast fapt constituie si el un impediment in gasirea unui job).

Rog sa ma sfatuiti cum as putea sa-l scoatem la pensie pentru a se putea intretine.
Mentionez ca nu are stagiu complet de cotizare de 35 de ani (presupun ca undeva ~15-25 ani ar fi pe cartea de munca)

Multumesc pentru orice sfat.
Acelasi email l-am trimis si la casa de pensii la toate sectoarele fara a primi vreun raspuns
Re: Venit pentru socru
Scris de: la pensie la data: 02/05/2014 4:35am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varstain luna iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca nu are stagiul minim de cotizare de 15 ani in Romania pentru pensia pentru limita de varsta poate utiliza stagiul lucrat in Spania daca a lucrat legal si a cotizat.
In prezent in Romania poate beneficia numai de pensie de invaliditate in urmatoarele conditii :
- Sa faca o cerere de expertiza a capacitatii de munca catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii de care apartine domiciliul depunand si un dosar medical cu documentele medicale pe care le detine.
- Daca aceasta comisie constata ca a fost redusa capacitatea de munca sub 50 % (avand in vedere si munca pe care a facut-o) va fi incadrat in unul din gradele de invaliditate si poate cere pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1