Subiect "cand ma pot pensiona anticipat sau partial?" Deschis de pop ana la data: 02/04/2014 5:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Scris de: pop ana la data: 02/04/2014 5:47am
Gen:f
Data nasterii:08.08.1959
Stagiul de cotizare:36 ani in acelasi loc neintrerup
Alte date:
Intrebare:cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Scris de: rodica la data: 02/04/2014 6:56am
Gen:
Data nasterii:20. 01. 1957, tagiul de cotizare:1992
Alte date:
Intrebare:am avut un copil bolnav de epilepsie si am intrerupt pe parcusul anilor pentru ingrijie. Intrebare.anipe care iam intrerupt se adauga la ani de munca,si daca pot sa intru la pensie la 57 de ani si ce trebuie sa fac,deoarece locuiesc in germania.
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Scris de: la pensie la data: 02/05/2014 4:37am
Pentru Pop Ana
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 08 februarie 2016.
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Scris de: la pensie la data: 02/05/2014 4:58am
Pentru Rodica
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare este neclar si nu ati spus daca aveti stagiu de cotizare si in Germania
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca aveti stagiul de cotizare (in Romania si Germania) de 30 ani si 8 luni sau pensie anticipata, nediminuata, daca aveti stagiul de cotizare (in Romania si Germania) de 38 ani si 8 luni
Perioada de intrerupere activitate pentru ingrijire copil nu se considera stagiu asimilat decat dupa 01 ianuarie 2006 cand s-a acordat si indemnizatie pe timpul acestei perioade
Daca aveti stagiu de cotizare si in Germania puteti depune dosarul de pensionare pentru stagiul de cotizare din Romania, in Germania la institutia care se ocupa cu pensile deoarece Romania are incheiat un acord bilateral de asigurare sociala.
Daca nu aveti stagiu de cotizare in Germania sau chiar daca aveti dar vreti ca dosarul sa fie rezolvat cu operativitate depuneti dosarul de cotizare in Romania astfel :
- Daca depuneti personal dosarul il puteti depune la Casa de pensii teritoriala de care a apartinut ultimul dv domiciliu sau la alta casa de pensii teritoriale.
- Daca depuneti dosarul de pensii prin alta persoana din Romania, mandatata de catre dv prin procura dosarul se depune la casa teritoriala de care apartine domiciliul acestei persoane.
Dar inainte de intocmire a dosarului trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca dv nu ati prezentat carnetul de munca pentru scanare trebuie mai intai sa se reglementeze aceasta. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta deasemenea fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura. Procura poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in Germania.
Atat scanarea cat si depunerea dosarului de catre alta persoana imputernicita prin procura poate fi facuta la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul persoanei imputernicite.
Pentru mai multe informatii vizitati site-ul Casei Nationale de pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
- “Pensionari cu domiciliul in strainatate” Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- “Acorduri bilaterale”.
- “Relatii europene”
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Scris de: OLARU LUMINITA la data: 08/26/2015 6:02am
Gen:F
Data nasterii:03.07.1958
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:ma pot pensiona anticipat? sau cand ma pot pensiona?
Re: cand ma pot pensiona anticipat sau partial?
Scris de: la pensie la data: 08/28/2015 1:04am
Pentru Olaru Luminita
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 39 ani si 2 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1