Subiect "indice de corectie" Deschis de Gina la data: 02/06/2014 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: Gina la data: 02/06/2014 6:04am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie anticipata partiala in sept.2011.In 2013 am primit doar marirea punctului de pensie, iar in 2014 la fel.Punctajul de pe cuponul de pensie este acelasi din anul cand am iesit la pensie.Daca mi-ar fi acordat indicele de corectie in 2013(asa cum am vazut ca ati raspuns unui interlocutor) n-ar fi trebuit sa se mareasca si punctajul? Iar in ianuarie 2014 am primit tot diferenta valorii punctului de pensie. Punctajul este acelasi din 2011.Deci,logic, indicele de corectie ar fi trebuit sa-mi mareasca punctajul.In aceste conditii ce pot sa fac? Multumesc
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/07/2014 3:59am
Rationamentul dv este corect si daca in septembrie 2011 ati iesit initial (prima oara) la pensie trebuia sa primiti indice de corectie de 1,06 incepand cu ianuarie 2013 iar in ianuarie 2014 acest indice trebuia sa fie crescut la 1,12. Acordarea ambilor indici de corectie trebuia sa fie facuta prin recalcularea pensiei si cresterea punctajului de pensie.
Daca nu ati primit aceste recalculari faceti o cerere la Casa de pensii in care sesizati acest lucru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1