Subiect "indemnizatie insotitor pesoana cu sizabilitati" Deschis de popescu la data: 02/07/2014 5:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indemnizatie insotitor pesoana cu sizabilitati
Scris de: popescu la data: 02/07/2014 5:41am
Gen:m
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:Indemnizatia pentru ajutor persoana cu dizabilitati se ia in calcul la stabilirea pensiei?dar daca esti curatorul persoanei cu dizbilitati?
Re: indemnizatie insotitor pesoana cu sizabilitati
Scris de: la pensie la data: 02/09/2014 7:55am
Este dificil sa va dam raspuns la o astfel de intrebare care se refera la un caz general si in care folositi termeni diferiti de cei din legislatie.
Daca va referiti la indemnizatia lunara pentru insotitor al unei persoane cu handicap sau cu pensie de invaliditate de gr I acesata este primita de catre persoana cu pensie de invaliditate sau cu handicap nu de catre insotitor si deci nu este luata incalculul pensiei insotitorului.
Numai in cazul in care o persoana are contract de munca incheiat cu primaria in calitate de asistent personal pentru persoana cu handicap salariul obtinut in aceasta calitate si perioada unui astfel de contract este luata in calculul pensiei persoanei care indeplineste acest rol
Puteti citi mi multe informatii in legea 448/2006 care se refera la persoanele cu handicap.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1