Subiect "Intrebari" Deschis de E.M. la data: 02/18/2014 5:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebari
Scris de: E.M. la data: 02/18/2014 5:34am
Gen:F
Data nasterii:15.06.1955
Stagiul de cotizare:38 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:
1.Concediul medical de 3 luni de care am beneficiat se scade
din vechimea pentru pensie?
2.Am de primit drepturi salariale obtinute prin Hotariri Judecatoresti , afecteaza pensia anticipata ?
Multumesc anticipat!
Re: Intrebari
Scris de: la pensie la data: 02/19/2014 1:23pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
1 Concediu pentru incapacitate temporara de munca este tratat in mod diferit in functie de perioada in care a fost luat.
- In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 aceasta perioada nu este consemnata in carnetul de munca.
- In perioada intre 01 aprilie 2001 – 31 decembrie 2004 este considerata stagiu de cotizare asimilat indiferent de cauza.
- Incepand cu 01 ianuarie 2005 se considera stagiu de cotizare asimilat numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
2 Daca primiti acele drepturi si pentru ele platiti contributie de asigurare sociala (CAS) atunci acestea se iau in calculul punctajului pensiei.
Re: Intrebari
Scris de: E.M. la data: 02/20/2014 3:15am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
1 Concediu pentru incapacitate temporara de munca este tratat in mod diferit in functie de perioada in care a fost luat.
- In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 aceasta perioada nu este consemnata in carnetul de munca.
- In perioada intre 01 aprilie 2001 – 31 decembrie 2004 este considerata stagiu de cotizare asimilat indiferent de cauza.
- Incepand cu 01 ianuarie 2005 se considera stagiu de cotizare asimilat numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
2 Daca primiti acele drepturi si pentru ele platiti contributie de asigurare sociala (CAS) atunci acestea se iau in calculul punctajului pensiei.


Imi cer scuzeșa, a doua intrebare era daca aceste drepturi suspensa pensia anticipata, sunt esalonate pe mai multi ani.
Cu multumiri!
Re: Intrebari
Scris de: la pensie la data: 02/22/2014 8:34am
Noi trebuie sa va cerem iertare pentruca am inteles gresit intrebarea.
Aceasta situatie in mod normal nu trebuie sa duca la suspendarea pensiei anticipate dar pentru aceasta aceste sume ar trebui sa fie evidentiate corect pentru nu fi asimilate de catre Casa de pensii cu sumele curente castigate de catre salariati angajati cu contract de munca.
Deoarece au existat asemenea erori de evidentiere credem ca este oportun sa aveti o discutie cu functionarii societatii de la care primiti aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1