Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Donciu Georgeta la data: 02/11/2009 4:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Donciu Georgeta la data: 02/11/2009 4:45am
Gen:f
Data nasterii:26041953
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:vreau sa fac o simunare de calcul pensie anticipata partial cu data iesire la pensie 30.09.2009 si nu reusesc;eu am stagiul complet de cotizare 28ani si 10 luni iar daca pun data pensionarii sept 2009 ,imi calc.alta per.completa de cotizare si nu am mai continuat.Va multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/11/2009 7:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 26 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia anticipat partiala se calculeaza prin diminuarea pensiei la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare este mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Calculul acesteia se face astfel:
Se calculeaza pensia la limita de varsta prin introducerea datei dv de iesire la pensie la limita de varsta, adica luna “09” anul “2012”. Se introduc salariile (veniturile) pana in luna septembrie 2009. Astfel veti obtine punctajul mediu al pensiei la limita de varsta.
Calculati procentul de diminuare cu programul “Pensia anticipata partiala” accesibil de pe pagina principala introducand numarul de luni de anticipare 36 (3 ani de anticipare) si numarul de ani peste stagiul complet de cotizare “peste 8 ani” (daca in septembrie 2009 veti avea stagiul de cotizare peste 36 ani si 10 luni ). Programul va calculeaza procentul de diminuare =3,6 %
Calculati punctajul mediu al pensiei anticipate partiale prin diminuarea punctajului mediu al pensiei la limita de varsta cu 3,6% adica il inmultiti cu 0,964.
Ex. Punct mediu al pensiei la limita de varsa=1,5 puncte
Punct mediu al pensiei anticipate partiale: 1,5 x 0,964 = 1.446 puncte
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1