Subiect "Sporurile care se trec in adeverintele necesare pentru intocmirea dosarului de pensie" Deschis de GinaAnghelache la data: 02/21/2014 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporurile care se trec in adeverintele necesare pentru intocmirea dosarului de pensie
Scris de: GinaAnghelache la data: 02/21/2014 4:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu daca in adeverintele de venituri, care se emit la cererea fostilor salariati, pentru intocmirea dosarului de pensie, se trec toate sporurile care intra in baza de calcul a punctajului pensiei (vechime, toxicitate, munca grea, etc) sau doar cele pentru care s-a platit contributia pentru pensia suplimentara? Adeverintele sunt pentru perioada anterioara datei de 01.04.2001.
Va multumesc,
Gina Anghelache
Re: Sporurile care se trec in adeverintele necesare pentru intocmirea dosarului de pensie
Scris de: blueM la data: 02/21/2014 4:44am
GinaAnghelache :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu daca in adeverintele de venituri, care se emit la cererea fostilor salariati, pentru intocmirea dosarului de pensie, se trec toate sporurile care intra in baza de calcul a punctajului pensiei (vechime, toxicitate, munca grea, etc) sau doar cele pentru care s-a platit contributia pentru pensia suplimentara? Adeverintele sunt pentru perioada anterioara datei de 01.04.2001.
Va multumesc,
Gina Anghelache

************************
Se elibereaza adeverinte care sa cuprinda sporurile cu caracter permanent care au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislaţiei anterioare.
Pentru fiecare spor in parte trebuie mentionata perioada/tipul sporului/procentul sau suma/si Actul normativ care a reglementat sporul din perioada respectiva.
********************
De exemplu, sporul pentru munca grea daca se acorda pentru perioada: 1990 - 01.04.2001 este reglementat de:
- Art. 3/ HG. 266/1990 ;
- LG. 49/1992;
- CCM
Re: Sporurile care se trec in adeverintele necesare pentru intocmirea dosarului de pensie
Scris de: la pensie la data: 02/24/2014 2:31am
Adeverintele eliberate de angajatori pentru sporurile primite inainte de aprilie 2001 trebuie sa cuprinda toate sporurile care intra in baza de calcul a pensiei.
Gasiti mai multe amanunte pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1