Subiect "Reduceri" Deschis de CIUPERCA NICULINA la data: 02/11/2009 7:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reduceri
Scris de: CIUPERCA NICULINA la data: 02/11/2009 7:50am
Gen:F
Data nasterii:21.01.1955
Stagiul de cotizare:32
Alte date: 13 ani si 8luni in grupa a doua ; am nascut 3 copii .
Intrebare:Ma intereseaza din cei 32 de ani de munca pe cartea de munca ce se mai poate scadea .N-am avut concedii fara plata , dar am avut concediile de nastere pentru trei copii si concedii medicale cand au fost bolnavi .Se scad aceste perioade ?
Re: Reduceri
Scris de: la pensie la data: 02/11/2009 11:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 21 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Din stagiul de cotizare nu se scad concediile de maternitate sau concediile medicale ci din contra pentru stagiul de 13 ani in gr a II a beneficiati de spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 35 ani si 3 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 12 si 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta in 21 iulie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 21 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.Pentru cei 2 ani si 6 luni reducerea varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii se beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 1 an, insa aceasta nu poate fi cumulata cu alte reduceri si cum aceasta este mai mica decat reducerea pentru grupa de munca nu veti beneficia de nicio reducere pentru nastere copii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1