Subiect "Cand ies la pensie dupa noua lege?" Deschis de Cuc Ioan la data: 02/23/2014 7:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ies la pensie dupa noua lege?
Scris de: Cuc Ioan la data: 02/23/2014 7:33am
Gen:
Data nasterii: 13 oct 1955
Stagiul de cotizare:18 ani, 11 luni, 3 zile gr I
Alte date:somaj-9 luni,armata-1 an si 4 luni, cotizat ,,din mana,, 3ani si 5 luni
Intrebare
Buna ziua, am lucrat la Fabrica de Sticla din Turda 18 ani, 11 luni. 3 zile gr. I,(din 6 Iulie 1973 ). Am avut somaj 9 luni. Am cotizat ,, din mana,, 3 ani si luni.
Intrebarea este...conform noii legi ,,Legea 380/2013,,, in vigoare din 2 ianuarie 2014. Mai exact, cei care au lucrat in grupa I de munca inainte de 1 aprile 2001 vor beneficia de reduceri importante la varsta de pensionare. Dupa cele spuse am dreptul de a iesi la pensie, mentionez ca am fost Casa de Pensii din Turda si la cea din Cluj si au fost raspunsuri diferite. Va multumesc! Astept raspunsul dumneavoastra.
Re: Cand ies la pensie dupa noua lege?
Scris de: la pensie la data: 02/24/2014 8:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 13 octombrie 2020, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de de 18 ani si 11 luni in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 9 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar, somaj si perioada platita prin contract de asigurare sociala si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 18 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani dar din pacate nu beneficiati de acest drept decat atunci cand realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (va lipseste 1 an si 7 luni) pe care il puteti realiza fie prin angajare cu contract de munca fie prin plata in continuare din mana cum spuneti dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1