Subiect "Re: pensie la limita de varsta" Deschis de Bodiu Paul Corneliu la data: 05/08/2008 9:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: Bodiu Paul Corneliu la data: 05/08/2008 9:35am
Data nasterii:15.11.1948
Stagiul de cotizare:34 de ani 3luni si 27 de zile la 01.04.2008.
Alte date:Beneficiez de 4 ani reducere la limita de varsta lucrand in GR.II 18 ani 5 luni si 12 zile

Intrebari:In anexa 3 la legea 19/2000,modificata in iulie 2007,virsta minima de pensionare este de 63 de ani si 4 luni,iar stagiul de cotizare este de 31 de ani si 8 luni pentru perioada aprilie-iulie 2008.
Din calculul dvs.si cel al Casei de Pensii,rezulta o varsta de pensionare de 64 de ani si 7 luni si un stagiu de cotizare de 34 de ani si 2 luni.
Virsta de 64 ani si 7 luni corespunde in anexa 3, anului 2013.
Din cate observ,calculul varstei depinde de anul nasterii si nu respecta anexa 3 a legii.
Care este baza de calcul a varstei?Cum se ajunge la 64 de ani si 7 luni in cazul meu particular?
De ce nu se respecta anexa 3 a legii? Exista modificari ulterioare celor din iulie 2007? Daca sunt,in ce Monitor Oficial le gasesc?
Imi cer scuze pentru rafala de intrebari,dar nu stiu unde sa intreb in alta parte si sa primesc si raspunsuri coerente.
Va multumesc pentru intelegere si astept raspunsurile Dvs. competente.
Cu stima,
Paul Bodiu
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/08/2008 5:17pm
Anexa 3 nu este modificata ci numai utilizarea ei este facuta in doua moduri diferite.
Modul de calcul facut de noi este conform legii 19/2000 si corespunde
cu interpretarea Casei de Pensii. Interpretarea dv va avantajaza si nu
stiu daca o veti accepta pe a noastra care va dezavantajaza dar care
va fi aplicata intocmai. Nu sunteti singurul nemultumit si acestora
le-am sugerat daca nu o accepta sa o considere gresita pe a noastra si
sa incerce sa impuna propria interpretare Casei de Pensii.

Calculul nostru este facut astfel:

Se calculeaza conform datei de nastere, fara a face reducerea data de
conditiile de munca, data de iesire la pensie la limita de varsta
(conform anexei 3 la legea 19/2000) care in cazul dv este iunie 2013.
Acestei date ii corespunde varsta standard de pensionare de 64 ani si
7 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni .

Pentru lucru in conditii deosebite (gr a II a) se beneficiaza numai de
reducerea varstei standard de pensionare nu si de reducerea stagiului
complet de cotizare, care ramane cel calculat anterior si care trebuie realizat pentru a beneficia de reducerea varstei.

Deci varsta standard redusa la dv devine 60 ani si 7 luni iar stagiul
complet de cotizare ramane 34 ani si 2 luni.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: demeter albert la data: 06/22/2008 2:10am
Gen:
Data nasterii:22. 01. 1951
Stagiul de cotizare:35 de ani
Alte date:28 de ani in gr.2(conditii deosebite )
Intrebare:conf.legii nr.19/2000 ,corespunzator anexeinr.3 am dreptul la reducerea varstei standard de pensionare ptr.limita de varsta ,multumesc anticipat.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: lapensie la data: 06/22/2008 6:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani . Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 28 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani care nu se reduce si pe care dv il indepliniti.
In acest caz varsta dv pentru pensie la limita de varsta se reduce la 58 ani si 6 luni pe care o impliniti in iulie 2009.
Re: echivalare perioadei lucrate in Franta
Scris de: ghita victoria la data: 07/03/2008 8:10am
Gen:F
Data nasterii:19.08.19500
Stagiul de cotizare:13 ani (din 20 februarie 1971 pina in 15.01.1985
am lucrat in Rominia)
Alte date:
Intrebare:As dorii sa stiu daca perioada lucrata in Franta din Mai 1989 pina in prezent 2008 poate fi luata in calcul pentru determinarea pensiei mele pentru limita de virsta (stagoil complet de cotizare.
va multumesc
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/04/2008 3:09am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni stagiul, stagiul complet de cotizare de 27 ani si stagiul minim de 12 ani.. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de cotizare dintr-o tara cu care Romania are incheiata conventie de reciprocitate este recunoscut la calculul pensiei (Romania are conventie de reciprocitate cu toate tarile UE). In acest caz nu este necesar sa se intocmeasca dosare diferite ci se poate intocmi un singur dosar care sa contina toate actele doveditoare pentru ambele stagii (in Romania si in Franta). Dosarul poate fi depus fie in Romania fie in Franta cand se vor completa unele formulare speciale. Institutiile care se ocupa cu calcularea pensiei din cele doua tari vor avea un schimb de informatii si de formulare, vor calcula independent cota parte din pensie si respectiv o vor suporta .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1