Subiect "data cind pot iesi la pensie si cu ce reducere" Deschis de Daniela Besliu la data: 02/17/2009 1:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data cind pot iesi la pensie si cu ce reducere
Scris de: Daniela Besliu la data: 02/17/2009 1:53am
Gen:
Data nasterii:05 octombrie 1954
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:14 ani si 9 luni in grupa II
Intrebare:cind pot iesi la pensie anticipata partial,daca anii de facultate sunt inclusi(5 ani),diminuarea pensiei scade dupa un an de zile de pensie anticipata?
Re: data cind pot iesi la pensie si cu ce reducere
Scris de: la pensie la data: 02/17/2009 3:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 05 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 14 ani in gr a II a beneficiati de spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru cursuri universitare, realizand un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta din 05 septembrie 2011, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 05 septembrie 2009 deoarece anticiparea de 5 ani pentru aceasta pensie nu se poate cumula cu reducerea de varsta pentru grupa de munca. Pensia anticipata este conditionata de stagiul de cotizare care trebuie sa fie peste 40 ani si daca lucrati in continuare il realizati. Stagiul pentru facultate l-am socotit 5 ani si este valabil daca nu v-ati angajat inainte de 1 octombrie in anul de absolvire.
Pensia anticipata nu se diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1