Subiect "Calcul pensie" Deschis de Mircea la data: 02/17/2009 6:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Mircea la data: 02/17/2009 6:49am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua, intrebare:
Daca se realizeaza un numar de puncte, sa spunem 40, la doua persoane care au prima 35 de ani de cotizare, a doua 40 de ani de cotizare si ambele au satisfacuta si conditia de varsta , este vreo diferenta a calculului pensiei intre cele doua cazuri daca cele doua persoane ies la pensie in acelas timp?
Multumesc anticipat
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/17/2009 8:04am
Pentru o explicatie mai clara va redam succinct modul de calcul al pensiei:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Stagiul complet de cotizare depinde de data de nastere si este acelasi pentru cei care au aceiasi data de nastere.
In consecinta pentru a face o comparatie intre cele doua cazuri, pentru a evidentia avantajul numarului de ani de cotizare mai mare, trebuie completat ca persoanele au aceiasi data de nastere iar pe perioada de 35 ani cat au lucrat ambii au avut si aceleasi castiguri.
In acest caz este evident ca cel care a lucrat un stagiu mai mare va avea suma punctajelor anuale mai mare, care impartindu-se cu acelas stagiu complet de cotizare va da un punctaj mediu mai mare si deci pensia mai mare.
Re: Calcul pensie
Scris de: Mircea la data: 02/17/2009 3:41pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc de raspuns si de punctele pe I.
Intradevar, persoanele ar avea aceeasi data de nastere, de unde teoretic ar iesi amandoua in acelas timp la pensia la limita de varsta.
Apoi, intradevar, suma punctajelor anuale poate diferi si ar fi logic ca cel care cotizeaza mai multi ani sa aiba suma punctajelor anuale mai mare.
Dar, daca teoretic sumele punctajelor ar fi egale, aici intervine miezul intrebarii si daca am inteles eu corect, acest punctaj se imparte la 35 ( stagiul complet de cotizare standard pentru barbati)
in ambele cazuri, chiar daca unul dintre ei a cotizat 40 de ani, ceea ce ar da acelas punctaj mediu. Am inteles corect? Multumesc inca o data.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/18/2009 10:40am
Da ati inteles corect . Daca cele doua persoane au aceiasi data de nastere si avand stagii diferite au acumulat acelasi punctaj total prin impartirea la acelasi stagiu complet de cotizare vor obtine acelasi punctaj mediu si aceeasi pensie. Aceasta mai inseamna ca cel cu stagiu mai mare a avut castiguri mai mici si a recuperat acest dezavantaj printr-un stagiu mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1