Subiect "PENSIII ANTICIPATE" Deschis de LAZAR CONSTANTA(CRAESCU) la data: 02/27/2009 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIII ANTICIPATE
Scris de: LAZAR CONSTANTA(CRAESCU) la data: 02/27/2009 3:17am
Gen:FEMININ
Data nasterii:10.04.1957
Stagiul de cotizare:PERIOADA 1976 -2000ACTIVA
Alte date:2000-2003 ORDONANTA +SOMAJ+AJUTOR
Intrebare:DACA POT ESI LA PENSIE ? MENTIONEZ CA AM 6 COPII.
Re: PENSIII ANTICIPATE
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 6:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei, in 10 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Veti putea beneficia de reducerea cu 2 ani varstei standard de pensionare pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a mai multi de 4 copii daca la data pensionarii indepliniti stagiul complet de cotizare de 30 ani. Stagiul de cotizare si diferenta pana la 30 ani trebuie sa o calculati singura deoarece noi nu avem elementele necesare.
Stagiul de cotizare se calculeaza pe ani, luni si zile iar dv dati intervale in ani.
Dupa aprilie 2001 contributia CAS s-a platit la un nivel global din care o parte angajatul iar alta parte angajatorul. Deoarece pe perioada somajului cu salarii compensatorii s-a platit numai CAS la nivelul angajatului acea perioada se ia in calcul prin diminuarea cu un coefient rezultat din raportul:
CAS angajat/CAS total.
Pensie anticipata partiala puteti cere dupa varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica in 10 aprilie 2012 dar din pacate si aceasta se conditioneaza de realizarea stagiului complet de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1